Článek
Výhrůžky, zastrašování, omezování přídělů humanitární pomoci a základních potřeb, ale taky třeba zadržení nebo deportace. To vše hrozí podle nové zprávy vědců z americké Yaleovy univerzity ukrajinským obyvatelům ze čtyř Moskvou okupovaných oblastí v případě, že nepřijmou ruské občanství.
Kreml tímto způsobem systematicky pokračuje ve snahách zbavit tamější obyvatele ukrajinské identity. Šéf výzkumného týmu z Yale Nathaniel Raymond ale podle deníku The Guardian upozorňuje, že to, co Rusko dělá, je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem.
„Porušují tím ženevské i haagské konvence, což je znepokojivé,“ sdělil. Tyto ruské praktiky jsou přitom podle něj velmi rozšířené. „Odpovědnost za ně nesou okupační úřady, Kreml a Vladimir Putin,“ doplnil Raymond.
Zpráva dále upozorňuje, že pokud chtějí Ukrajinci ve svých domovech přežít, nic než získat ruské občanství jim nezbývá. The Guardian pak připomněl, že ti, kteří do července příštího roku ruské občanství nepřijmou, budou považováni za cizince nebo za lidi bez státní příslušnosti. Moskva plánuje takové jedince zadržovat v detenčních zařízeních a následně deportovat, a to i do odlehlých oblastí Ruska.
Jak poznamenala ČTK, výzkum se na Yaleově univerzitě uskutečnil v rámci programu amerického ministerstva zahraničí nazvaného Conflict Observatory, který byl zahájen loni v květnu s cílem odhalit a analyzovat důkazy o válečných a dalších zločinech spáchaných Ruskem na Ukrajině.
Válečné zločiny
Mezi válečné zločiny patří tzv. vážná porušení Ženevských úmluv a jejich dodatkových protokolů. Jeden z nejúplnějších uznávaných katalogů válečných zločinů je obsažen v článku 8 Římského statutu ICC:
- úmyslné zabití
- mučení nebo nelidská zacházení, včetně biologických pokusů
- protiprávní deportace či přesun nebo protiprávní zbavení osobní svobody
- braní rukojmích
- úmyslné vedení útoků proti civilnímu obyvatelstvu jako takovému nebo proti jednotlivým civilním osobám, které se přímo neúčastní nepřátelských akcí
- úmyslné vedení útoků proti civilním objektům, tedy objektům, které nejsou vojenskými objekty
- útok nebo bombardování měst, vesnic, obydlí nebo budov, které nejsou bráněny a nejsou vojenskými cíli, jakýmikoli prostředky
Kreml přesto i nadále odmítá, že by se invazní jednotky válečných zločinů dopouštěly. Podle ruského premiéra Michaila Mišustina Rusko od loňského října do letošního května udělilo občanství téměř 1,5 milionu lidí z anektované Chersonské, Záporožské, Luhanské a Doněcké oblasti.