Článek
Čeští záchranáři v tureckém městě Adiyaman vyprostili v pátek ráno ze sutin domů zřícených po pondělním zemětřesení dva přeživší. „Další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny, která je na místě,“ sdělil mluvčí českých hasičů Jakub Kozák.
Už dřív uvedl, že v noci na pátek dostal český tým ze zřícených domů dalších 12 obětí zemětřesení, dohromady to tak dosud bylo 20 těl, z toho 11 dětí.
Češi dál pomáhají i jiným záchranným týmům s hledáním míst, kde mohli v sutinách zůstat živí lidé. Jednou z těchto pomocí byla i asistence psa českých kynologů.
„Kolegové z jiného týmu ve 4:00 zachránili z trosek ženu, kterou v noci ‚vyštěkal‘ pejsek Terezka české kynologické skupiny, se kterou provádíme vyhledávání,“ uvedl Kozák a doplnil, že dva živé, které vyprostil ze sutin český tým, si převzali místní záchranáři.
Fenka Terezka, která je dnes hvězdou médií, ukazuje sílu a sehranost celého - nejen kynologického týmu. 🇹🇷👨🚒🇨🇿 #USAR pic.twitter.com/DQgkBZKRlw
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) February 10, 2023
Členové českého USAR (Urban Search and Rescue) týmu specializovaného na vyhledávání lidí v sutinách začali v Adiyamanu prohledávat dvě budovy o ploše zhruba 40 krát 40 metrů v úterý večer. Kozák už dřív uvedl, že jedna budova má patra zřícená na sobě, druhá je sesunutá.
„Celkem už jsme tedy ze zřícených budov vyprostili 20 obětí, 11 z toho byly děti. Naše skupina pro rychlé pátrání s kynology a štěrbinovou kamerou na několika místech označila lokaci s možností výskytu přeživších, na vyproštění pracují kolegové z ostatních USAR týmů v oblasti,“ uvedl Kozák. O vytvoření malé skupiny pomáhající jiným záchranářům mluvčí informoval ve čtvrtek. V Adyiamanu mají podle něj základny také týmy z Alžírska, Tchaj-wanu, Pákistánu či Arménie.
Ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo oblast na hranici mezi Tureckem a Sýrií, si vyžádalo zatím přes 21 700 obětí. Záchranáři objevují přeživší pod troskami zřícených domů i čtyři dny po přírodní katastrofě. Záchranné práce komplikuje mráz, v Sýrii zejména v oblastech ovládaných povstalci postupují kvůli nedostatku techniky mnohem pomaleji než v Turecku.
Český USAR tým v zahraničí v minulosti pomáhal například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6 tisíc. V českém týmu tehdy byli spolu s hasiči také kynologové se psy, statik či lékař.
Podrobnosti o zemětřesení
Bilance obětí neustále roste:
Prohlédněte si satelitní snímky, které ukazují, jak zemětřesení proměnilo Turecko:
Turecká vláda dál čelí kritice kvůli pomalé reakci: