Článek
V podomácku vyrobené ponorce převáželi z Jižní Ameriky do Evropy kokain v ceně 150 milionů dolarů. Teď je plavidlo vystavené u policejní akademie ve španělské Ávile coby trofej z boje proti mezinárodnímu obchodu s drogami.
Reportér stanice BBC se vydal prohlédnout si ponorku, kterou dva ekvádorští bratranci a bývalý španělský boxer v roce 2019 pašovali drogy přes Atlantický oceán. Když plavidlo začaly sledovat mezinárodní orgány činné v trestním řízení, potopilo se u pobřeží španělské Galicie. Posádku policie zatkla a uvěznila.
Ponorka, ve které tři muži strávili celkem 27 dní, měřila 20 metrů a byla ze sklolaminátu. Na první pohled bylo zřejmé, že ji vyrobili podomácku. Cesta dovnitř vedla přes rozviklaný poklop a skrze tenká místa ve stěnách do plavidla pronikalo sluneční světlo. Interiér reportér označil za „stísněný až klaustrofobický a neuvěřitelně primitivní“.
Přiblížil také, jak pašerácká výprava tří mužů, která začala v brazilském deštném pralese a pokračovala po řece Amazonce, probíhala, a v jakých podmínkách posádka žila.
V podpalubí uložili 20 000 litrů paliva, které spaloval motor v zadní části ponorky. Uvnitř tak bylo nesnesitelné horko i hluk. Posádka toho s sebou ve stísněném prostoru moc mít nemohla. Cestovali pouze s energetickými tyčinkami, konzervami sardinek a plastovými pytli, které používali namísto toalety. A třemi tunami kokainu v hodnotě více než 150 milionů dolarů.
Interpol zabavil drogy za 106 miliard
V rámci největší operace Interpolu proti nelegálním zbraním policie zatkla 14 260 osob a zabavila přibližně 8263 střelných zbraní. Akce zaměřená na nelegální střelné zbraně vyústila ale také v masivní záchyt drog.
Příběh ponorky, která „kotví“ ve španělské Ávile, není ničím ojedinělým, naopak je pouze špičkou ledovce široce rozbujelého fenoménu. Zrovna v minulém měsíci byla u španělského pobřeží, opět v blízkosti Galicie, nalezena další ponorka pašující drogy.
„Už více než 20 let používají pašeráci k dosažení Afriky a Evropy ponorky, ale tyto dvě jsou první, které jsme zadrželi,“ vysvětluje pro BBC Antonio Martinez Duarte, vrchní komisař protidrogové brigády španělské národní policie. Přiznává, že odhalit tyto ponorky „je velmi těžké“.
Předpokládá se, že směrem k Evropě, která je po USA druhým nevětším odbytištěm kokainu, vyrazily v minulosti stovky podomácku vyrobených ponorek. Dokonce se podle BBC říká, že uprostřed Atlantického oceánu, poblíž Kanárských ostrovů, se nachází masový hrob pašeráckých ponorek. Ke dnu prý byly poslány schválně, když úspěšně splnily svůj úkol a náklad dovezly na smluvené místo.
Agentura OSN pro drogovou kriminalitu uvádí, že produkce kokainu se v letech 2020-2021 zvýšila o třetinu. Jedná se o rekordní hodnotu a největší meziroční nárůst od roku 2016. Jedním z míst, kde lze tento nárůst zřetelně pozorovat, jsou například belgické Antverpy. V roce 2022 tam zabavili rekordních 110 tun této drogy. Na rychlé zlikvidování tak velkého množství kokainu údajně neměli ani dostatek spaloven.
Španělská policie pak v pátek oznámila, že se jí podařilo v boji proti pašování drog dosáhnout dalšího vítězství. Sdělila, že vypátrala až jeden a půl tuny základní kokainové pasty a odhalila největší laboratoř v Evropě na přeměnu surové pasty na kokain.
Podle komisaře Duarteho nezákonná činnost, kterou se jim podařilo rozkrýt, „potvrzuje vazby mezi kolumbijskými a mexickými zločinci, kteří se připojili ke španělským gangům působícím ve Španělsku“.