Článek
Hlavním tématem virtuálního setkání byla další vojenská pomoc Ukrajině. Agentura ČTK uvedla, že se snaží získat vyjádření českého Ministerstva obrany, které v minulosti nechtělo dodávky vojenského vybavení na Ukrajinu specifikovat.
Austin jmenovitě poděkoval (zmínka o Česku v čase 02:30) dvěma zemím, a to Dánsku za technologii pro obranu pobřeží a České republice za „její značnou podporu, včetně nedávného darování útočných helikoptér, tanků a raketových systémů“.
„Mnoho zemí daruje dělostřeleckou munici, systémy pobřežní obrany, tanky a další obrněná vozidla, která jsou (pro ukrajinskou armádu) nepostradatelná,“ dodal americký ministr obrany a zmínil Itálii, Řecko, Norsko, či Polsko.
Británii poděkoval Austin za to, že koordinuje zasílání bezpečnostní pomoci na Ukrajinu a zasílá Kyjevu velké množství vojenského vybavení.
Mezitím se asi 20 zemí zavázalo poskytnout další zbraně ukrajinské armádě, řekl po setkání s představiteli skupiny spřízněných států šéf Pentagonu Lloyd Austin. Mezi zeměmi, které slíbily novou pomoc, je podle něj Itálie, Dánsko, Řecko, Norsko a Polsko.
„Dnešní setkání bylo velmi dobré,“ řekl Austin o virtuální schůzce skupiny, která se poprvé sešla na Austinovo pozvání ke konci dubna na americké základně Ramstein v Německu. „Mnoho zemí daruje dělostřeleckou munici, systémy pobřežní obrany, tanky a další obrněná vozidla, která jsou (pro ukrajinskou armádu) nepostradatelná,“ dodal americký ministr obrany.
„Každý tady chápe, co je v této válce v sázce,“ poznamenal.