Článek
„Den smutku poté, co střelec v Praze zabil 14 lidí.“ Tak zní titulek článku britské veřejnoprávní BBC, kterým otevírá v pátek ráno webovou mutaci. „Jde o jednu z nejhorších masových střeleb v nedávné evropské historii,“ uvádí se například v článku. O tragédii v Praze píše také britský deník The Guardian, který přibližuje pohled svědků a situaci sleduje nadále živě.
Dění sledují také další evropská média. Například španělský deník El País, který má v pátek ráno tragédii v Česku jako jednu z hlavních zpráv. Podobně i francouzský Le Monde, který v titulku zdůrazňuje, že „Česká republika truchlí po nejhorším masakru ve své historii v Praze“.
„Útok na univerzitě“ je v pátek ráno také hlavní zprávou pro německý týdeník Der Spiegel. Podobně také pro německý Die Welt nebo Deutsche Welle. Rakouský deník Die Presse píše o „hledání motivu krveprolití v Praze“. Zprávy o masové střelbě dále přinášejí také slovenská nebo polská média.
Bezprecedentní útok na území České republiky rezonuje také americkými médii. „Minimálně 15 mrtvých v České republice po střelbě na univerzitě v Praze,“ uvádí titulek amerického deníku The New York Times. „Střelec zabil minimálně 15 lidí,“ píše americká stanice CNN.
Tragédie v Česku nicméně rezonuje i v dalších částech světa. „O střelbě v centru Prahy“ píše například brazilský server O Globo, ruská agentura TASS nebo hongkongský South China Morning Post.
Mohlo by vás zajímat
Lidé, kteří byli v blízkosti tragédie na filozofické fakultě, zůstávají otřesení. Někteří zatím o šoku, který prožili, nedokážou pořádně ani mluvit. Jeden ze studentů se ale pro Seznam Zprávy rozhodl děsivé momenty popsat.
Kondolence od lídrů
Dále také přichází kondolence od světových státníků. V pátek nad ránem (SEČ) se k tragédii na sociálních sítích vyjádřil například americký prezident Joe Biden.
„Mé srdce je s těmi, kteří přišli o život při dnešní (čtvrteční) nesmyslné střelbě v Praze. Se zraněnými a s českým lidem. Naše úřady jsou v kontaktu s českými orgány činnými v trestním řízení a jsme připraveni nabídnout další podporu, bude-li třeba,“ napsal na sociální síť X.
Již dříve vyjádřila soustrast Česku například šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta uvedla, že je v reakci na střelbu v Praze šokována nesmyslným násilím a vyjádřila soustrast rodinám obětí i českému národu.
Také generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese šokovaly a zarmoutily zprávy o střelbě na Karlově univerzitě. Vyjádřil „svou nejhlubším soustrast příbuzným obětí“ a své přání, aby se zranění co nejdříve uzdravili.
Podobně i německý prezident Frank-Walter Steinmeier. „Moje myšlenky patří obětem a jejich příbuzným,“ uvedl spolkový prezident. Jeho mluvčí mluvčí Cerstin Gammelinová na síti X uvedla, že Steinmeier kondoloval českému prezidentovi Petru Pavlovi.
Reagoval také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rodinám obětí vyjádřil soustrast a zraněným popřál rychlé uzdravení.
K situaci se vyjádřil také maďarský premiér Viktor Orbán, který na síti X napsal, že je hluboce šokovaný a modlí se za oběti.
„Jsem hluboce otřesen tragickou zprávou, která přišla z Prahy. V myšlenkách jsme s rodinami nevinných obětí tohoto násilného činu a doufáme v brzké uzdravení zraněných. Našim českým přátelům: Kanada truchlí s vámi,“ vzkázal Česku kanadský premiér Justin Trudeau přes X.
Podobně také běloruská exilová politička Svjatlana Cichanounská. „Upřímnou soustrast rodinám a přátelům obětí dnešní (čtvrteční) tragické střelby v Praze. V myšlenkách jsem se všemi, které tento hrůzný násilný čin zasáhl. Vyjadřuji soustrast lidem z Česka.“