Článek
Česká republika pošle humanitární pomoc civilistům v Pásmu Gazy a také izraelským zdravotním organizacím. Při návštěvě Izraele to dnes oznámil prezident Petr Pavel. Polovina z 10 milionů korun je vyčleněna pro palestinské civilisty prostřednictvím Světového potravinového programu. Druhá polovina je určena pro izraelské zdravotnické organizace.
Hlava státu přiletěla v pondělí dopoledne do Tel Avivu, kde se sejde s izraelskými špičkami. Kromě svého protějšku Jicchaka Hercoga prezidenta čekají jednání i s premiérem Benjaminem Netanjahuem, šéfem knesetu Amirem Ohanou, ministrem obrany Joavem Galantem a členem válečného kabinetu Bennym Gancem.
„Česká republika plně podporuje právo Izraele bojovat proti terorismu a chránit své občany, zároveň vyjadřuje obavy ohledně civilních obětí,“ citovala z Pavlova rozhovoru s Hercogem agentura ČTK. Česko podle Pavla nepovažuje Izrael pouze za přítele, ale také za strategického partnera. Podporuje zároveň návrat rukojmích uneseným z jižního Izraele teroristickým hnutím Hamás a veškeré aktivity, které k tomu povedou. Hamás by podle Pavla rozhodně neměl být považován za legitimního zástupce palestinského lidu.
Český prezident se v Izraeli sejde i s rodinami rukojmích, které 7. října unesli teroristé Hamásu. Ti při překvapivém útoku na osady a města poblíž Pásma Gazy zabili asi 1200 lidí. Při odvetné izraelské ofenzivě bylo až dosud zabito na 24 tisíc lidí, z čehož asi třetinu tvoří děti.
Po Izraeli se prezident Pavel přesune do Kataru, kde se sejde s tamním emírem Tamímem bin Hamadem Sáním. V plánu je i setkání s krajany na českém velvyslanectví v Dauhá. Naopak zastávka v Ramalláhu, kde sídlí palestinská samospráva vedená prezidentem Mahmúdem Abbásem, v programu hlavy státu nefiguruje.
„Civilisté v Gaze čelí hrozbě hladomoru a nutně potřebují humanitární pomoc. Každé rozhodnutí české vlády o vyslání pomoci je vítáno. Potřebujeme také, aby spojenci Izraele vyvíjeli diplomatický tlak a přesvědčili izraelskou vládu, aby splnila svou povinnost a umožnila rychlé dodávky humanitární pomoci, a to i do severní části Gazy. Izraelská vláda by neměla pouze přestat blokovat humanitární pomoc – měla by jako okupační mocnost aktivně zásobovat civilisty v Gaze životně důležitými potravinami, léky, palivem, vodou a dalšími zásobami,“ napsal Seznam Zprávám Andrew Stroehlein, evropský mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch.
Humanitární pomoc Palestincům se podařilo schválit v rámci vlády až po přímluvě týmu prezidenta republiky, řekl SZ diplomatický zdroj.
Česko patří v Evropě k nejpevnějším spojencům Izraele a pravidelně se ho zastává při hlasování v OSN. Premiér Petr Fiala po vypuknutí války v Gaze řekl, že Česká republika chce být „hlasem Izraele“ v Evropě. Šéf české diplomacie Jan Lipavský byl po útoku ze 7. října prvním zahraničním státníkem, který přijel napadený Izrael podpořit. Později do něj zavítal i premiér Fiala a v prosinci předseda Senátu Miloš Vystrčil a šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.