Článek
Podle nových údajů se svět již 12 měsíců po sobě potýká s teplotami, které jsou o více než 1,5 stupně Celsia vyšší, než byl jejich průměr v předindustriálním období. Na zjištění služby Copernicus Climate Change Service upozornil The Guardian. Vědci zároveň zjistili, že teploty mezi červencem 2023 a červnem 2024 byly nejvyšší v historii a uplynulý červen byl 13. měsíc v řadě, který byl označen za historicky nejteplejší daný měsíc v roce.
Zjištění služby Copernicus Climate Change Service neznamenají, že světoví lídři nedodrželi své sliby o zastavení oteplování planety o 1,5 stupně Celsia do konce století. Je ale jasné, že spalující horko vystaví více lidí prudkému počasí. Aditi Mukherji, ředitel výzkumného institutu CGIAR a spoluautor poslední zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) přirovnal nárůst teplot o 1,5 stupně k střední až vysoké horečce.
„Představte si lidské tělo s podobnou teplotou po celé roky. Bude takový člověk ještě normálně fungovat? Náš zemský systém je v krizi,“ řekl pro The Guardian.
Carlo Buontempo, ředitel služby, která údaje analyzovala, předpokládá, že teploty ještě porostou. „I když tato specifická série extrémů jednou skončí, určitě budeme svědky překonávání nových rekordů, protože klima se stále otepluje,“ řekl. Dodal, že „pokud nepřestaneme přidávat skleníkové plyny do atmosféry a oceánů“, je nárůst teplot nevyhnutelný.
Vědecká organizace Copernicus, která spadá pod Evropskou unii, využívá ke sledování klíčových klimatických ukazatelů měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic. Podle nejnovějších zjištění byl červen 2024 doposud nejteplejším zaznamenaným červnem.
Každá molekula uhlíku, která ucpává zemskou atmosféru, ať už je vypouštěna z komína uhelné elektrárny nebo vyvrhována z výfukového potrubí dopravního letadla, zadržuje teplo a deformuje počasí. Čím je planeta teplejší, tím méně se lidé a ekosystémy mohou přizpůsobit.
Jak ukázal letošní průzkum deníku Guardian mezi stovkami autorů IPCC, tři čtvrtiny z nich očekávají, že se planeta do roku 2100 oteplí nejméně o 2,5 stupně Celsia. Přibližně polovina vědců pak očekává teploty vyšší o více než tři stupně. Globální oteplování může do budoucna způsobit zánik až 90 procent tropických korálových útesů, v případě oteplení o dva stupně Celsia by došlo k jejich úplnému zničení.