Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Český občan Lukáš Slavík, kterého na začátku srpna zadržely úřady v Zimbabwe, by se měl v pátek dostat na svobodu. V pátek o tom rozhodl městský soud v Masvingo.
„Městský soud v Masvingo v Zimbabwe dnes vynesl v odpoledních hodinách osvobozující verdikt v případu zadrženého českého občana,“ potvrdil Seznam Zprávám zástupce vedoucího zastupitelského úřadu v zambijské Lusace Michal Novák.
Skutečnost, že se český občan s největší pravděpodobností dostane na svobodu, byla známá už ve čtvrtek. Právě na tento den bylo minulý týden odročeno soudní jednání.
„Byl jsem přítomen celodennímu soudnímu jednání s českým občanem u městského soudu Masvingo v Zimbabwe. Žalobce upustil od obvinění z šíření lživých informací, za což hrozil českému občanovi v krajním případě dlouhý pobyt za mřížemi,“ uvedl Novák pro SZ ve čtvrtek.
„Hlavním bodem dnešního (čtvrtečního) jednání bylo druhé obvinění a sice z pobuřování veřejnosti, za což v případě odsouzení hrozí pokuta v řádu stovek dolarů. Český občan trval u soudu na své nevině,“ popsal dále.
Podle zimbabwských médií byl nicméně Slavík z vazební věznice propuštěn – za určitých podmínek – už tuto středu na kauci ve výši 500 dolarů, jak uvádí například server The Zimbabwe Mail.
Ještě minulý týden přitom soud návrh propuštění na kauci odmítl s obavou, že by mohl Slavík utéct.
Týdny ve vězení
Lukáš Slavík strávil ve vězení v Zimbabwe tři týdny. Úřady ho zadržely 2. srpna.
Co se zhruba stalo, popsal například jihoafrický zpravodajský server News24 takto: Slavík, pohybující se v provincii Masvingo, se ocitl v blízkosti autonehody, u které zasahovali policisté. Ti Čecha viděli, jak natáčí video, ve kterém popisoval špatný hospodářský stav Zimbabwe: mluvit měl v té chvíli o dlouhých výpadcích elektřiny a dodávek vody.
Zimbabwský zpravodajský server Bulawayo upřesnil, že Slavík se krátce před zadržením nacházel ve svém ubytování, kde ho vyrušil venkovní hluk. Vyšel proto ven, aby zjistil, co se děje, a zahlédl skupinku lidí, jejichž příbuzného srazilo auto.
Následně začal natáčet video ze scény, kde mimo jiné popsal zkušenost s nedostatkem vody, elektřiny a hovořil také o nepřiměřeně vysokých cenách v Zimbabwe kvůli tamní hospodářské situaci.
Na to konto ho policie zadržela a obvinila ze šíření lží.
News24 informuje, že Slavík původně čelil obvinění z „publikování nepravdivých informací“. Později bylo jeho obvinění rozšířeno na „publikování nepravdivých informací s úmyslem podněcovat veřejnost“.
Dnes byl ale Slavík všech obvinění zproštěn. „Zastupitelský úřad České republiky sledoval situaci v místě. Soud posoudil inkriminované video, ve kterém obžalovaný komentuje výpadky elektřiny, vody a vysoké ceny. Natáčel přitom primárně sebe na veřejném prostranství,“ popsal dále Novák.
„Soud neshledal jednání obžalovaného Čecha za protiprávní. Jeho komentáře označil za subjektivní názory turisty v cizí zemi. Soudce rovněž poukázal na nekonzistentnost výpovědi svědků obžaloby. Nebyl prokázán ani záměr narušovat veřejný pořádek, a proto bude obžalovaný český občan bezpodmínečně propuštěn ještě dnes.“
O případu
V souvislosti se zadržením Slavíka server News24 odkazuje na několik vln zatýkání v řadách kritiků vlády, v jejímž čele je prezident Emmerson Mnangagwa. Jen od června bylo zatčeno přes 80 občanských a politických aktivistů.
Podpora českých úřadů
Slavíkův případ od začátku jeho zadržení aktivně řešily české úřady.
„Z titulu své funkce konzula jsem se vypravil do vazební věznice v Masvingu a navštívil zde zadrženého českého občana. Krátce předtím jsem byl přítomen soudnímu slyšení ve věci zamítnutí jeho propuštění na kauci. Soud vyšší instance toto jednání odročil,“ popsal Novák minulý týden pro Seznam Zprávy.
„Mluvil jsem s ním, snažíme se ho podpořit a zajistit mu správné zacházení a podmínky… Intenzivně pracujeme na tom, aby se to vyřešilo,“ doplnil později.
Média v Zimbabwe pak dále popisují, že Velvyslanectví České republiky v Lusace se minulý týden obrátilo na ministerstvo zahraničních věcí a mezinárodního obchodu s žádostí o podrobné informace o obvinění.
V souladu s ustanoveními Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích si mimo jiné vyžádalo seznam konkrétních obvinění proti Slavíkovi a chtělo znát zákony a právní ustanovení, na jejichž základě byla obvinění vznesena, dodává The Zimbabwe Mail.