Hlavní obsah

Část londýnských nemocnic ochromil kybernetický útok

Foto: Shutterstock

Ilustrační obrázek.

Kybernetický útok mířil hlavně na nemocniční laboratoře.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Provoz některých z nejvytíženějších londýnských nemocnic výrazně narušil kybernetický útok, píší server listu The Guardian a agentura Reuters. Negativně dopadá například na odběry krve či krevní transfuze.

Útokem hackerů, který se v pondělí zaměřil na poskytovatele laboratorních služeb Synnovis, jsou postiženy nemocnice Guy’s a St Thomas’, které mají dohromady na 1240 lůžek, či zdravotnické zařízení King’s College a další.

Podle dosavadních informací jde o útok za pomoci ransomware, tedy takzvaného vyděračského programu, který oběti zašifruje soubory. Hackeři pak požadují poplatek, většinou v kryptoměnách, za zaslání klíče, kterým se data opět dešifrují.

Jeden ze zdravotníků uvedl, že laboratoře sice stále fungují, ale dá se s nimi komunikovat jen papírovou formou, což dramaticky zpomaluje práci. Soustředí se proto jen na vyhodnocování těch nejnaléhavějších krevních testů. Online spojení se servery Synnovisu bylo přerušeno, aby se útok nešířil dál.

Podobné útoky se podle The Guardian objevují stále častěji. Za poslední rok je to už třetí taková událost, která zasáhla skupinu Synlab group, pod níž společnost Synnovis spadá.

K podobným útokům dochází opakovaně také v Česku. Zřejmě nejznámější je případ nemocnice v Benešově, kterou na konci roku 2019 hackerský útok zcela ochromil a způsobil jí škodu téměř za 60 milionů korun.

Doporučované