Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bohatí podnikatelé se obracejí na amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho plánu zavést cla na americké obchodní partnery, zatímco na akciových trzích po celém světě rostou ztráty, upozornil web CNN.
Miliardář a investor Bill Ackman, který podpořil Trumpovu prezidentskou kandidaturu v roce 2024, v neděli varoval, že pokračování v zavádění nových cel se rovná zahájení „ekonomické jaderné války“.
Minulou středu Trump uvedl, že zavede výrazně vyšší „reciproční“ cla na desítky zemí, které mají se Spojenými státy nejvyšší obchodní nerovnováhu.
Ve svém příspěvku na síti X Ackman varoval, že pokud budou cla skutečně zavedena, podnikové investice se zastaví a spotřebitelé výrazně omezí své výdaje. „Poškodíme si naši pověst u zbytku světa a bude trvat roky a možná i desetiletí, než se zase napraví,“ dodal v příspěvku.
Trump podle něj těmito kroky ztrácí důvěru u podnikatelů po celém světě. Jiní odborníci varují, že Trumpova celní politika vyvolává nejistotu a brzdí firemní investice. Ackman ji také označil za „masivní“ a „nepřiměřenou“ a vyzval k jejímu dočasnému odložení.
Trumpovo základní clo ve výši deseti procent na veškerý dovoz do Spojených států vstoupilo v platnost již v sobotu. Od středy se navíc desítky světových ekonomik připravují na další zvýšení cel. Mezi nejvíce zasažené země patří klíčoví obchodní partneři USA, Čína a Evropská unie, kterým nyní hrozí cla ve výši 34, respektive 20 procent.
Trumpovu celní politiku v posledních dnech otevřeně kritizují i další miliardáři a významní podnikatelé. Trhy totiž zachvátila nejistota a obavy z možných negativních dopadů této politiky na americkou i globální ekonomiku.
Dokonce i Elon Musk, nejbohatší muž světa a dosud jeden z blízkých spolupracovníků Donalda Trumpa, v neděli vyjádřil přání, aby mezi Evropou a Spojenými státy panovala bezcelní zóna. V rozhovoru s italským vicepremiérem Matteem Salvinim, který proběhl formou videohovoru, uvedl, že by si přál vznik efektivní zóny volného obchodu mezi Evropou a Severní Amerikou.
Trump obhajuje svou politiku snahou napravit dlouhodobě nevýhodné obchodní vztahy, kdy zahraniční trhy uvalují vyšší cla na americké zboží než Spojené státy na jejich produkty. Investory ale tento přístup příliš nepřesvědčil. Světové akciové trhy zareagovaly na oznámení cel prudkými poklesy a vývoj na trzích naznačuje, že obavy z ekonomických dopadů budou přetrvávat i nadále.