Článek
Němečtí vyšetřovatelé obvinili dva muže z velezrady. Provinili se spoluprací s ruskou tajnou službou FSB, které předávali tajné státní dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Mezi obviněnými je zaměstnanec německé Spolkové zpravodajské služby Carsten L., jehož policie zatkla ke konci prosince v Berlíně.
Za jeho komplice policie označila německého podnikatele Arthura E., jehož zatkla letos na konci ledna na letišti v Mnichově po jeho příletu ze Spojených států. Podle vyšetřovatelů spolu obvinění pracovali od května 2021. Tím, kdo navázal kontakt s ruským podnikatelem s vazbami na ruskou FSB, byl Arthur E. Trojice se poprvé sešla v září minulého roku a domluvili plán, jak předat tajné informace Moskvě.
Carsten L. Rusům dodal celkem devět dokumentů věnujících se projektu technologického sběru informací. Než dokumenty předal, tak je buďto okopíroval, nebo pořídil jejich fotografie, uvedli vyšetřovatelé. Materiály poté předal podnikateli Arthurovi E., jenž je dopravil do Moskvy a předal FSB. Dokumenty vybírali podle seznamu, jenž dostali od FSB, obsahujícího souhrn klíčových témat, o která měla ruská rozvědka zájem.
Za své služby měl podle vyšetřovatelů Carsten L. získat nejméně 450 tisíc eur. Arthur E. obdržel aspoň 400 tisíc eur, uvedla DW. Peníze z Ruska dovezl osobně německý podnikatel v listopadu 2022 s pomocí svého komplice, který skrz svou pozici v německé rozvědce zařídil, aby podnikatel bezpečně prošel přes letištní kontrolu.
Vyšetřovatelé oba muže obvinili ze dvou případů velezrady. Informace, jež předali FSB, vyšetřovatelé označili jako „státní tajemství“, což je označení, které podléhá nejpřísnějším bezpečnostním opatřením. Německo v minulosti řešilo podobný případ. V roce 2016 soud odsoudil na osm let do vězení bývalého člena německé rozvědky. Podle soudu měl jako dvojitý agent předávat třetím stranám, převážně americké CIA, utajené informace.
Šéf německé rozvědky Bruno Kahl případ označil za šokující, napsala BBC. Jediné pozitivum na případu je podle něj to, že ukradené dokumenty neměly tak velkou hodnotu. Novinářům prozradil, že jeho agentura nyní dělá všechno pro to, aby zvýšila bezpečnost a v budoucnosti zamezila podobným událostem. V minulých měsících Německo řešilo další případ špionáže. Tamní policie z ní obvinila úředníka, který pracoval na úřadě, jenž se zaobíral vojenskou technikou.
Od začátku ruské agrese 24. února 2022 vzrostly obavy z přítomnosti ruských špionážních sítí v evropských zemích. Státy přijaly potřebná opatření, aby vliv ruských špionů na svém území omezily. Několik zemí včetně Velké Británie, Polska, Norska nebo České republiky už vyhostilo ze svého území několik ruských občanů pro podezření, že se jedná o ruské špiony.