Článek
Íránem už téměř dva týdny zmítají protesty, které vyvolala smrt 22leté Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Na podporu žen, které se bouří proti režimu, se za tu dobu postavila řada známých osobností z muslimského i západního světa.
Do boje proti potlačování ženských práv se pustila i libanonsko-americká influencerka Mia Khalifaová, která dříve působila jako pornoherečka, píše server The New Arab. Svůj nemalý vliv na sociálních sítích se už v minulosti rozhodla využít k podpoře lidských práv. Jen na Twitteru ji sleduje 4,7 milionů lidí, na Instagramu pak 27,7 milionů.
Na svém instagramovém profilu s téměř 30 miliony sledujícími sdílela během víkendu sérii příspěvků, které kritizují íránský establishment v čele s prezidentem Ebrahimem Raísím, nechvalně známou mravnostní policii i americká média s jejich příliš „vstřícným“ přístupem.
Co se děje v Íránu?
Íránem už od poloviny září zmítají rozsáhlé protesty. V zemi propukly po smrti mladé ženy, která zemřela krátce poté, co ji zatkla mravnostní policie. Protesty se rozšířily do více než 80 měst po celé zemi.
Dvaadvacetiletá Mahsá Amíníová byla na návštěvě u své rodiny v Teheránu, když ji a její doprovod zadržela mravnostní policie. Podle ní žena nedodržela striktní kodex oblékání, který nařizuje místním ženám od dob islámské revoluce v roce 1979 zakrývat vlasy a krk. Odvezla ji na policejní stanici k výslechům. Krátce nato Amíníová zemřela.
Rozsah demonstrací a represí zůstává nejasný. Podle propočtů agentury AP, které se opírají o zprávy v íránských médiích, bylo od začátku protestů zatčeno nejméně 1900 lidí. Státní televize naposledy 24. září informovala, že bylo při demonstracích zabito nejméně 41 lidí.
Skupina Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu odhaduje, že bylo zabito nejméně 154 lidí, včetně 63 osob zabitých při násilnostech v Záhedánu.
Ženy byly natočeny, jak během demonstrací zapalují své hidžáby a stříhají si vlasy, což je podle aktivistů starobylý perský symbol protestu.
„Proč dáváme takovým fašistům prostor v amerických médiích a podvolujeme se jejich nárokům?“ napsala Khalifaová v reakci na ultimátum, které dal uznávané americké novinářce Christiane Amanpourové íránský prezident.
Pokud se mnou chcete udělat rozhovor, musíte mít hidžáb, vzkázal Raísí reportérce americké stanice CNN. Amanpourová jeho požadavek odmítla a íránský prezident interview, které se mělo konat v New Yorku, kde byl na zasedání Valného shromáždění OSN, na poslední chvíli zrušil.
V dalším z příspěvků se Khalifaová pustila do íránské smetánky. Na svém twitterovém účtu upozornila na to, že zatímco na protirežimních demonstracích každým dnem umírají lidé rukou bezpečnostních složek, rodiny íránských papalášů si v zahraničí užívají bujarého nočního života.
„Ani jeden hidžáb nad dohled u dětí/vnoučat islámského režimu! Mravnostní policie nemá Snapchat??“ napsala na Twitteru Khalifaová s odkazem na platformu využívanou k posílání fotografií a videí.
Not a hijab in sight for the children/grandchildren of the Islamic regime ! The morality police doesn’t have Snapchat?? pic.twitter.com/XaQxT0i0H1
— Mia K. (@miakhalifa) September 25, 2022
Khalifaová si také na sociálních sítích nostalgicky vzpomněla na pořádky, které v Íránu panovaly před islámskou revolucí v roce 1979. Na Twitteru sdílela video se záběry z autobiografické knihy o bývalé íránské císařovně Farah Pahlavíové, choti bývalého íránského panovníka Muhammada Rezy Pahlavího.
„Írán, lepší časy,“ napsala influencerka. Server The New Arab ovšem poukazuje na to, že i íránský panovník Pahlaví vládnul zemi pevnou rukou, a to prostřednictvím nechvalně známých tajných služeb SAVAK.
Khalifaová se už v minulosti několikrát otevřeně postavila na podporu lidských práv ve světě. Kritizovala například americkou vojenskou podporu Izraeli a odsoudila násilí páchané na Palestincích. Postavila se také na stranu indických farmářů, kteří v roce 2021 protestovali proti kontroverzním zemědělským zákonům.
Slavní proti íránské vládě
Íránskou vládu, která se snaží tvrdě potlačit rozsáhlé protesty, kritizuje kromě Khalifaové celá řada slavných osobností. Příběh Mahsá Amíniové na svých sociálních sítí sdílel například zpěvák Justin Bieber, supermodelka Bella Hadidová nebo spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters, který nedávno svět šokoval svými názory na válku na Ukrajině.
Proti vládě se ovšem kriticky nestaví jen zahraniční celebrity, ale také íránské osobnosti. Mezi nimi bývalý fotbalista Ali Karimi, který je jednou z největších íránských sportovních ikon v zemi a přezdívá se mu „asijský Maradona“. Stejně jako Khalifaová i Karimi má na na sociální sítích silnou fanouškovskou základnu a jeho příspěvky mají potenciál zasáhnout velké množství lidí.
روح همه درگذشتگان اعتراضات شاد🖤🖤🖤
— ali karimi (@alikarimi_ak8) September 25, 2022
شریک غم خانوادههایشان هستم.
❤️🤍💚#مهسا_امینی #حدیث_نجفی pic.twitter.com/iRI9STj8RC
Podle deníku The Telegraph se stal Karimi první íránskou osobností, která veřejně obvinila mravnostní policii z toho, že má na svědomí smrt Mahsá Amíníové. Karimi na sociálních sítích napsal, že věří rodině Amíníové, která tvrdí, že jejich dcera zemřela v důsledku policejní agrese. Podpořil také probíhající protesty.
„Nebojte se silných žen. Možná jednou nastane den, kdy budou vaší jedinou armádou,“ napsala fotbalová legenda na Twitteru, kde ho sleduje přes 450 000 sledujících.
Jeho krok pobouřil íránský establishment. Íránské revoluční gardy vyzvaly k tomu, aby byl fotbalista zatčen. Také Raísí uvedl, že se Írán musí „rozhodně vypořádat se všemi, kteří se staví proti bezpečnosti a klidu země“.