Článek
Izraelské síly údajně zastřelily novinářku Širín abú Aklahovou, informovalo ve středu ráno palestinské ministerstvo zdravotnictví. Další palestinský novinář Alí Samúdí, který utrpěl zranění na zádech, je ve stabilizovaném stavu. Na videozáznamu ze zásahu je vidět, že Aklahová má na sobě modrou neprůstřelnou vestu s jasně viditelným nápisem PRESS (tisk).
Al-Džazíra přinesla i svědectví další reportérky, která cestovala s Aklahovou v jednom voze: „Byli jsme čtyři novináři v exponované oblasti. Palestinští bojovníci (na nás) nestříleli… Okupační armáda nepřestala v palbě ani poté, co se (Aklahová) zhroutila,“ vypověděla Šatha Hanajšová.
Palestinskou verzi incidentu potvrdil i fotograf francouzské agentury AFP, rovněž přítomný v místě přestřelky. Palestinská samospráva uvedla, že „izraelská vláda nese plnou odpovědnost za tento odporný zločin“. Zabití Aklahové je podle ní „součástí okupační politiky cílenou na novináře, aby se skryla pravda a tiše páchaly zločiny“.
Footage shows the moments of Al Jazeera’s senior reporter Shireen Abu Aqla’s death.
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) May 11, 2022
In appearance, Israeli footage that says there was a Palestinian cross fire doesn’t fit with this location.
She is also wearing a helmet and body armour. pic.twitter.com/fYCMQqxlxf
Ředitel al-Džazíry Giles Trendle řekl, že je televize v šoku a smutná ze zabití zaměstnankyně. Připomněl také, že před necelým rokem bombardoval Izrael výškovou budovu v Gaze, v níž sídlila pobočka al-Džazíry stejně jako kanceláře americké zpravodajské agentury AP.
Palestinská samospráva vyzvala mezinárodní společenství k vytvoření nezávislé komise, která by incident vyšetřila. Izraelský armádní mluvčí Ran Kochav řekl, že tělo novinářky mají Palestinci a odmítají provést společné patologické vyšetření.
Armáda stáhla obvinění Palestinců
Izraelská armáda tvrdí, že Aklahovou zabili pravděpodobně palestinští ozbrojenci, kteří zaútočili na izraelské vojáky. „Během operace v uprchlickém táboře v Džanínu podezřelí na vojáky zahájili masivní palbu a házeli výbušniny. Izraelské síly střelbu opětovaly. Zásahy jsme identifikovali,“ uvedla armáda v prohlášení.
Kochav nicméně připustil, že vina může ležet i na Izraelcích. Dodal, že novinářka pracovala mezi ozbrojenými Palestinci: „Byla ozbrojena kamerou, jestli to tak můžu říci,“ řekl armádnímu rádiu.
Tvrzení vojáků podpořil i premiér Naftali Bennett, který zveřejnil video, na němž jeden z palestinských bojovníků křičí: „Zasáhli jsme vojáka, leží na zemi.“ Bennett ale argumentuje tím, že při zásahu nebyl zraněný žádný Izraelec. Videozáznam, který zveřejnila al-Džazíra, je ale značně odlišný a natočený z jiného místa, orientovat se podle videí je velmi obtížné.
Ministr zahraničí Jair Lapid ve svém prohlášení zdůraznil potřebu chránit novináře v konfliktních zónách a vyšetření smrti Aklahové označil za odpovědnost obou stran.
Izraelská armáda během středy od svého původního tvrzení, že novinářku zabili palestinští ozbrojenci, ustoupila. Náčelník generálního štábu uvedl, že „v této fázi není možné určit, která střelba ji zasáhla“. Vyjádřil také lítost nad její smrtí a poznamenal, že jmenoval speciální tým, aby incident prošetřil, informoval na Twitteru novinář Barak Ravid.
Izraelské vládě hrozí kolaps
Zabití novinářky může mít dopady nejen na izraelsko-palestinský konflikt, ale i na vnitropolitickou scénu v Izraeli. V krajním případě by mohlo vést až k pádu vlády. V široké izraelské koalici totiž zasedá i islamistická strana Ra’am, jejíž vůdce Mansúr Abbás před časem pozastavil spolupráci s ostatními stranami ve vládě.
Právě ve středu dopoledne měl mít tiskovou konferenci, na níž se chystal oznámit opětovné připojení se ke koalici. Chystané oznámení ale zrušil, zabití Aklahové označil za izraelský zločin a vyzval k mezinárodnímu vyšetřování incidentu.
2 \ Bennett based his claim on this video that was shot by Palestinians and shared on social media. In the video Palestinian gunmen say "We hit a soldier, he’s lying on the ground”. Watch here: pic.twitter.com/4RrarlzgIc
— Barak Ravid (@BarakRavid) May 11, 2022
Zásah v uprchlickém táboře Džanín byl jedním z mnoha, které nyní provádí izraelská armáda v reakci na teroristické útoky z posledních týdnů. Pachatelé útoku v osadě Elad, kteří minulý týden zabili tři Izraelce, pocházeli právě z Džanínu. Toto město a přilehlý uprchlický tábor je považováno za hlavní baštu palestinského odboje proti izraelské okupaci.
Aklahová pracovala pro al-Džazíru od roku 1997 a díky své práci v Izraeli, Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu si získala velký respekt v celém arabském světě. Kromě palestinského občanství měla i americké, oznámil velvyslanec Spojených států v Izraeli Tom Nides.
Izraelský deník Haarec zmiňuje napjaté vztahy mezi izraelskou armádou a palestinskými novináři. Hned několik novinářů bylo zraněno gumovými projektily, když pokrývali protiizraelské demonstrace na Západním břehu, v roce 2018 pak izraelští vojáci zabili reportéra, který filmoval protesty u hranice Pásma Gazy.
V témže roce na podzim byl postřelen reportér agentury AP Rašíd Rašíd, který stál asi 600 metrů od izraelské hranice spolu s dalšími novináři. Všichni na sobě měli vesty s označením PRESS. Odpovědnost za jeho zranění izraelská armáda nikdy nepřiznala.