Článek
Běloruský lídr Alexandr Lukašenko ve svém pátečním projevu k národu vyzdvihl důležitost společných armádních cvičení, která Bělorusko v únoru uspořádá s Ruskem na jihu země. Bělorusko tyto manévry podle Lukašenka potřebuje, aby v případě potřeby mohlo chránit své jižní pohraniční oblasti sousedící s Ukrajinou. Lukašenkovy výroky přicházejí v situaci, kdy kvůli zvyšujícímu se napětí v ukrajinsko-ruských vztazích Západ bedlivě sleduje pohyby ruské armády, která v poslední době soustředila své síly u ukrajinských hranic i v Bělorusku.
„Budeme muset krýt náš jižní bok,“ předestřel Lukašenko jeden z důvodů, proč jsou společná armádní cvičení s Ruskem pro Minsk klíčová. Výhodnost spolupráce v oblasti bezpečnosti s Ruskem se podle Lukašenka ukázala na nedávných nepokojích v Kazachstánu, kam byly na podporu kazachstánských úřadů vyslány síly Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) v čele s ruskými vojáky. Cvičení s názvem Spojenecké odhodlání se bude konat také v blízkosti západní hranice Běloruska s Polskem a Litvou - členskými státy NATO.
Lukašenko zdůraznil, že Bělorusko si nepřeje „válku“. Potenciální konflikt by však podle něj mohl vypuknout, pokud by bylo napadeno Bělorusko nebo spojenecké Rusko. Bělorusko se podle Lukašenka v každém případě musí zaměřit na posilování své armády, například v oblasti výroby střel, zajištění bezpilotních letounů i výcviku.
„Základních zbraní musíme mít vždy dostatek. Jeden a půl milionu nebo dva miliony našich lidí je musí umět používat,“ zdůraznil Lukašenko.
Tvrdou rétoriku běloruský autoritářský lídr použil na adresu západních sousedů země, Litvy a Polska. Litevcům pohrozil, že pokud „zahájí společně s dalšími baltskými státy válku, bude to znamenat konec pro jejich státnost i rozvoj“. V Polsku podle něj nyní dochází k militarizaci státu a Varšava se dopouští eskalace u hranic s Běloruskem. Vztahy Běloruska s Litvou a Polskem byly v posledních měsících napjaté kvůli migrační krizi na hranicích, z jejíhož rozpoutání Evropská unie viní právě Lukašenka.
Ve svém projevu se Lukašenko věnoval i západním sankcím, kterým čelí Bělorusko po předloňských prezidentských volbách kvůli porušování lidských práv. Cílem Minsku je podle něj udělat vše pro to, aby „obyčejní lidé“ nepocítili negativní dopady vnějšího tlaku. V případě vyostření situace se Bělorusko může přeorientovat na asijský a africký trh, prohlásil Lukašenko a pohrozil, že Bělorusové, kteří sami k přijetí sankcí vyzývají, ponesou následky. Běloruský lídr si také pogratuloval, že Bělorusko zvládlo pandemii covidu-19 „bez hysterie“ a „mimořádných kroků“.