Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Bylo mu 23 let. Íránec Mohsen Šekari byl ve čtvrtek ráno popraven, a stal se tak prvním účastníkem vlny protestů, u nějž íránský teokratický režim přikročil k nejvyššímu trestu.
Šekari byl odsouzen k smrti za „nepřátelství vůči Bohu“ – v teheránské ulici Sattarkan měl totiž 25. září zranit nožem (podle jiných zdrojů mačetou) milicionáře jednotek Basídž. K exekuci došlo v nechvalně známé věznici Evin, kde Írán dlouhodobě zadržuje i několik cizinců.
He was only 23 years old. This morning, just before sunrise, the Islamist regime in Iran executed #MohsenShekari, a protester they had arrested in #Tehran
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) December 8, 2022
Mohsen gave his life for freedom. He wanted a normal life. One more brave soul killed by this bloody regime#IranRevolution pic.twitter.com/SapAcpeiqp
„Mohsen Šekari byl dnes v Íránu popraven islamistickým režimem. Bylo mu 23 let. Švédsko a Evropská unie musejí rychle jednat, aby zachránily ostatní. Mezinárodní společenství se proti tomu musí nahlas a jasně vyjádřit,“ napsala na twitteru bývalá eurokomisařka a někdejší švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k popravě naopak až dosud nevyjádřil.
Mluvčí íránské justice Masúd Setajší v úterý oznámil, že k smrti bylo odsouzeno i pět lidí za zabití dalšího člena milic Basídž, Rúholláha Adžamjána. Tento verdikt nicméně ještě není pravomocný a odsouzení se mohou odvolat. Celkově tak justice vydala už 11 rozsudků smrti.
Íránské ženy hrdinkami roku 2022
Americký časopis The Time jmenoval ve středu íránské ženy protestující proti nošení hidžábu i proti teokratickému režimu „Hrdinkami roku 2022“. Novinář rádia CBC Samira Mohyeddin připomněl zajímavý paradox – stejný časopis vyhlásil v lednu 1980 mužem roku ajatolláha Chomejního, otce islámské revoluce.
Iranian women nominated by Time Magazine "Heroes 2022" #IranRevolution2022 #Iranian_hero pic.twitter.com/c0bfMTkQoU
— Mehssen Macary (@MacaryM) December 8, 2022
Podle neziskové organizace Amnesty International požadují íránské úřady trest smrti i u dalších 21 lidí. Lidskoprávní organizace mluví v této souvislosti o „falešných procesech, jejichž cílem je zastrašit účastníky lidového povstání, které otřásá Íránem“.
„Íránské úřady musí okamžitě zrušit všechny rozsudky smrti, zdržet se žádostí o uložení trestu smrti a stáhnout všechna obvinění proti těm, kteří byli zatčeni v souvislosti s pokojnou účastí na protestech,“ požaduje Amnesty International.
Zastrašit obyvatele rozsudky smrti a popravami se ale režimu až dosud nepodařilo. Kromě demonstrací v ulicích a stávek studentů se nyní musí vyrovnávat s novým problémem – ke stávkujícím se přidávají i obchodníci, hlavně v Kurdistánu a velkých městech. Režim vyhrožuje, že je pošle před soud nebo jim sebere licenci.
63 zabitých dětí a 29 žen
Podle středečních statistik íránských lidskoprávních organizací bylo při vlně protestů, které vyvolala smrt 22leté Kurdky Mahsy Amíníové, zabito už nejméně 458 lidí. O lidi, kteří by útočili na bezpečnostní složky, ale vesměs nejde – 63 obětí tvoří děti, 29 ženy.
Hlasy Íránek na Seznam Zprávách
Přečtěte si výpovědi účastnice íránských protestů i novinářky z Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda.
O rozsahu íránských protivládních protestů svědčí i fakt, že bezpečnostní složky zabíjely demonstranty ve 26 z celkových 31 provincií. I když se v médiích nejčastěji mluví o íránském Kurdistánu, nejvíce obětí (128) připadá na oblast Sistán a Balúčistán na východě země. Na druhém místě je pak Kurdistán s 53 mrtvými. Informovala o tom v Norsku sídlící organizace Iran Human Rights (IHRNGO).
Zdůrazňuje přitom, že uvedená čísla představují naprosté minimum - mnoho dalších zabitých protestujících bylo hlášeno v minulých dnech a aktivisté se snaží tyto zprávy ověřit a identifikovat oběti.
Alarmující je i počet letos popravených lidí, který už přesáhl pět stovek. Před výše zmíněným Šekarim popravil režim minulý týden čtyři osoby odsouzené před sedmi měsíci za kolaboraci s izraelskými tajnými službami.
„Tito jednotlivci byli odsouzeni k smrti bez řádného a spravedlivého procesu za zavřenými dveřmi revolučního soudu, jejich rozsudky postrádaly veškerou právní platnost. Tyto popravy mají vyvolat společenský strach a odvést pozornost veřejnosti od selhání zpravodajských služeb Islámské republiky,“ myslí si ředitel IHRNGO Mahmúd Amiry-Moghaddam. Odsouzení neměli například celou dobu přístup k obhájcům.
Počet popravených je nejvyšší za posledních pět let, loni to bylo 333 lidí.