Hlavní obsah

Brutalita vražd zaskočila Turecko. Ženy se pod vládou AKP necítí bezpečně

Sobotního protestu v Istanbulu se zúčastnily stovky lidí.Video: x.com/nurdogandiyorki, x.com/KBGuclu

Ochrany se ženám od nynější turecké vlády nedostává, úřady naopak nad fenoménem femicid a sexuálního násilí přivírají oči. Ženy si proto pořizují na svoji ochranu alespoň pepřové spreje.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

O femicidách se v Turecku pravidelně mluví, navzdory protestům se ale nic nemění a případů přibývá. Ten, který se odehrál minulý týden v Istanbulu, svou brutalitou otřásl celou zemí.

V pátek 4. října nejdříve média informovala o smrti 19letého Semiha Çelika, který ukončil svůj život skokem z istanbulských hradeb.

Policie následně oznámila, že muž v ten samý den zavraždil dvě 19leté ženy –⁠⁠ Ikbal Uzunerovou a Aysegül Halilovou.

Zatímco druhé jmenované podřízl hrdlo, Uzunerové usekl hlavu a hodil ji dolů z hradeb.

Pak Çelik zavolal matce oběti s tím, že její dceři spadl z hradeb telefon. Matka tak na místo přispěchala v domnění, že si jen vyzvedne přístroj.

Çelikův otec později vypověděl, že jeho syn podstoupil celkem pětkrát psychiatrickou léčbu, dvakrát zmizel a jednou se pokusil o sebevraždu. V domě, kde bydlel, našla policie kresby uhlem, na nichž bylo rozřezané tělo nahé ženy.

Vrah byl podle vyšetřovatelů v kontaktu s lidmi, kteří se označují jako „incelové“ (nedobrovolně v celibátu). Jde o mladé muže, kteří se domnívají, že nejsou schopni přitahovat ženy, a proto je často nenávidí. Řada z nich Çelikovi po vraždách vyjadřovala v diskuzních skupinách na sociálních sítích podporu.

Nezisková organizace Zastavíme femicidy v reakci na hrůzné vraždy uspořádala v sobotu protest, kterého se zúčastnily stovky žen. Cílem bylo vyjádřit frustraci z nečinnosti vlády vzhledem k opakujícím se vraždám žen.

„AKP, nedívejte se, prosazujte zákon,“ hlásal jeden z billboardů adresovaný vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). Protest podpořily hlavní opoziční partaje, Lidová republikánská strana (CHP) a Strana rovnosti a demokracie (DEM).

„Ženy potřebují rovnost, ne rodinu,“ zaznívalo na akci. Lidé tak reagovali na politiku vládní AKP, která stále opakuje fráze o tradiční rodině, proti násilí ale nedělá nic. Problém se naopak prohloubil v roce 2021, kdy Turecko stáhlo svůj podpis pod Istanbulskou úmluvou, nástrojem, který měl ženy chránit.

Femicida

  • Femicida je vražda žen a dívek z důvodu, že jde o ženy či dívky. Jedná se o nejvyšší formu diskriminace a násilí páchaného na této části populace.
  • Odborníci rozlišují několik typů femicid, a to třeba v ohledu na vztah pachatele s obětí i na okolnosti, při nichž k nim došlo. Podle organizace Femicide in Canada lze tedy například mluvit o femicidách s pachatelem v partnerském vztahu k oběti a mimo vztah. První kategorie je nejčastější, druhá má široké rozpětí – zahrnuje třeba případ, kdy otec zabije dceru, ale i situace, kdy je pachatelem cizí muž.
  • Co se okolností týče, kanadská organizace zmiňuje například násilí páchané na ženách při ozbrojených konfliktech, kulturně podmíněné vraždy žen nebo případy, kdy se nějaká žena stala „vedlejší“ obětí vraždy jiné ženy. Na seznam se dostaly i transfobní a lesbofobní femicidy, femicidy se sexuálním podtextem nebo například vraždy, které vyústily z organizovaného zločinu.

Kromě Istanbulu se protestovalo i v provinciích Bursa a Mersin, kde v posledních dnech také došlo k vraždám žen. „Zatímco muž v Istanbulu zavraždí dvě ženy, stát nepodnikne žádná ochranná, preventivní ani odstrašující opatření,“ citoval server Duvar z tiskové zprávy organizátorů demonstrací.

Ženy se podle nich obracejí s prosbou o pomoc spíše na sociální média než na úřady, kterým už kvůli předchozím zkušenostem nevěří.

Pachatele sexuálního útoku propustili

Příkladem takových zkušeností je nedávné snížení trestu pro Abdullaha Meliha Barişe. Ten v roce 2016 zavraždil Nurcan Arslanovou kvůli tomu, že se s ním chtěla rozejít.

Soud poslal Barişe do vězení na doživotí, 19. září ale reagoval na vrahovu žádost o propuštění snížením trestu na 25 let. Devět let si už muž odseděl, za dalších 14 tak bude volný. Jako důvod uvedl soud „dobré chování“.

Původně byl Bariş odsouzen za úkladnou vraždu, nejvyšší soud to ale překvalifikoval s tím, že vrah svůj čin dopředu neplánoval.

Pobouření veřejnosti vyvolal i incident v istanbulské čtvrti Beyoglu, kde dva muži sexuálně napadli 25letou ženu. Poté, co začala křičet, přivolali kolemjdoucí policii, která násilníky zadržela. Oba pachatele, kterým je 31 a 27 let, zachytily bezpečnostní kamery. Ukázalo se, že jde o kriminálníky, kteří se v minulosti dopustili sexuálních napadení, krádeží i drogových deliktů.

Když se napadená rozhodla, že nepodá žalobu, soud oba muže propustil. Až poté, co se video se záznamem napadení stalo virálním a veřejnost začala úřady kritizovat, byli oba muži znovu zatčeni a obviněni.

Ženy se tak při nechuti úřadů femicidy řešit musejí bránit po svém. Erkan Keskin, majitel firmy vyrábějící pepřové spreje, po víkendu oznámil, že mu objednávky vzrostly 30krát. Zatímco obvykle vyrábí obranné spreje spíše pro potřeby vládních institucí, nyní dostává spoustu objednávek od jednotlivců.

„V sobotu a neděli jsme obdrželi přes 1000, dokonce téměř 2000 objednávek. Chvíli jsme museli na náš web napsat upozornění ‚Není skladem‘, protože jsme nestíhali držet krok s objednávkami a dopravou. Do systému byla vložena jedna objednávka za minutu,“ popsal.

O zvýšení prodejů mluví i další výrobci, někteří z nich pak kvůli vysoké poptávce zvedli ceny.

Doporučované