Hlavní obsah

Brusel zamítl stížnost Budapešti a Bratislavy na sankce Kyjeva proti Lukoilu

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Slovensko a Maďarsko si u EK stěžovaly, že si Ukrajina společnost Lukoil zařadila na svůj sankční seznam, čímž pak zdůvodnila, proč nemůže nadále umožňovat tranzit ropy od této ruské společnosti.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Evropská komise (EK) zamítla žádost Maďarska a Slovenska o zprostředkování konzultačního řízení s Ukrajinou ohledně sankcí, které Kyjev uvalil na ruského producenta ropy Lukoil.

Podle agentury Reuters to dnes řekl mluvčí Komise. Brusel podle něj nemá žádné náznaky, že by sankce znamenaly riziko pro bezpečnost dodávek energií do EU. Ruská ropa totiž ropovodem Družba přes Ukrajinu na Slovensko, do Maďarska a do Česka stále proudí, dodal.

„Zdá se, že sankce, které Ukrajina uvalila na Lukoil, nemají vliv na současný tranzit přes Družbu, pokud Lukoil není oficiálně vlastníkem té ropy,“ uvedl mluvčí.

Slovensko a Maďarsko si u EK stěžovaly, že si Ukrajina společnost Lukoil zařadila na svůj sankční seznam, čímž pak zdůvodnila, proč nemůže tranzit ropy od této ruské společnosti nadále umožňovat. Budapešť a Bratislava také uvedly, že rozhodnutí Kyjeva jim brání v zásobování rafinerií touto ropou, což ohrožuje bezpečnost dodávek.

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022 zakázala EU dovoz ruské ropy. Výjimku dostaly Maďarsko, Slovensko a Česká republika pro dodávky ropovodem Družba. Jižní větev ropovodu, která vede přes Ukrajinu na Slovensko, do Maďarska a do Česka, je řadu let hlavním zdrojem dodávek pro rafinerie v těchto zemích.

Bratislava a Budapešť v polovině července uvedly, že dodávky ropy od Lukoilu přes Ukrajinu byly přerušeny. Kyjev na druhé straně tvrdí, že sankce nemají na objem přepravy vliv, protože obchodní společnosti přebírají vlastnictví na rusko-ukrajinské hranici. Šéf ukrajinské státní energetické firmy Naftogaz Oleksij Černyšov tehdy řekl, že Maďarsko a Slovensko v červenci obdržely stejný objem ropy jako před zákazem.

Slovenská rafinerie Slovnaft v červenci uvedla, že dodávky ropy v reakci na sankce zastavil přímo Lukoil. V současnosti má ale bratislavská rafinerie dodávky suroviny pokryté od jiných dodavatelů.

Doporučované