Článek
Britský premiér Rishi Sunak po historické porážce své Konzervativní strany v parlamentních volbách zamířil za králem Karlem III., aby podal demisi. Oznámil to ve svém posledním projevu v Downing Street, v němž také ohlásil odchod z čela konzervativců.
Zároveň vyjádřil podporu svému nástupci Keirovi Starmerovi, který dovedl Labouristickou stranu k drtivému vítězství.
„V této práci budou jeho úspěchy úspěchy nás všech,“ řekl končící premiér. „Ať byly naše neshody v této kampani jakékoli, je to slušný člověk s citem pro veřejnou službu, kterého respektuji,“ pokračoval.
I have given this job my all. But you have sent a clear message, and yours is the only judgement that matters.
— Rishi Sunak (@RishiSunak) July 5, 2024
This is a difficult day, but I leave this job honoured to have been Prime Minister of the best country in the world.https://t.co/EhNsfIaGWM
Sunakovo vystoupení je reakcí na čtvrteční volby dolní komory britského parlamentu, které po 14 letech ukončily vládu pravicových konzervativců a přisoudily masivní většinu středolevým labouristům.
Starmer a jeho strana disponují více než 400 mandáty z celkových 650, naopak konzervativci při zisku kolem 120 křesel utrpěli svou nejhorší porážku a čeká je nejistá budoucnost.
Analýza
Jaký mají labouristé recept na skomírající ekonomiku? Co bude s kontroverzním plánem na deportaci migrantů do Rwandy? A otevřou znovu otázku členství v EU? Podívejte se, jaké kroky plánuje strana, která povede Británii.
Z pozice lídra strany Sunak neodstupuje s okamžitou platností. Uvedl, že tak učiní, „jakmile budou připraveny podmínky pro výběr mého nástupce“. Žádné další podrobnosti v tomto směru neposkytl.
Britský král po přijetí Sunakovy demise obratem jmenoval premiérem Starmera, který kolem 12:30 britského času (13:30 SELČ) poprvé promluvil k Britům jako předseda vlády.
Moc v zemi s bezmála 70 miliony obyvatel přebírá okamžitě, nový kabinet chce podle prohlášení labouristů jmenovat ještě v pátek.
Ztráty konzervativců
- O křeslo v dolní komoře britského parlamentu přišla i bývalá premiérka Liz Trussová, která zemi předloni vládla pouhých 49 dní.
- O poslanecký mandát přišel podle agentury Reuters ministr obrany Grant Shapps, šéfka resortu školství Gillian Keeganová, ministryně kultury Lucy Frazerová, ministryně pro vědu, inovace a technologie Michelle Donelanová nebo šéf resortu spravedlnosti Alex Chalk.
- Mandát ztratila také Penny Mordauntová, někdejší kandidátka na lídryni konzervativců a členka vlády odpovídající za koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně.
- Další obětí je Peter Bottomley, který byl nejdéle sloužícím zákonodárcem v parlamentu, poprvé ho Britové zvolili v roce 1975.