Článek
Britský sportovní velkoobchod Sporting Wholesale Limited odevzdal policii více než 35 000 „zombie“ nožů, které předtím ve velkém dovážel a prodával maloobchodům. Podobně učinil také online prodejce DNA Leisure, který se nachází ve stejném průmyslovém odvětví, a odevzdal 1542 nožů. Informuje o tom BBC.
Společnosti za každý odevzdaný nůž dostanou odškodnění ve výši 10 liber. Sporting Wholesale tak obdrží 350 000 liber (přibližně 10,4 milionu korun) a DNA Leisure 15 420 liber (přes 458 000 korun).
Odškodné vyplatí vláda v rámci jejího programu amnestie. Počínaje 24. zářím se totiž ve Spojeném království zakazuje držení „zombie“ nožů a mačet s čepelí delší než 20 centimetrů. Držitelé takových nožů je mohou dobrovolně do 23. září odevzdat a žádat o odškodné 10 liber za odevzdaný kus.
Náčelník oddělení bedfordshirské policie uvedl, že tyto nože a mačety nemají jiné využití než jako zbraně k „zabíjení a mrzačení“, zmínila BBC.
Oba dodavatelé nabízeli zboží společnosti Anglo Arms, jejíž nože či mačety se v minulosti k některým z útoků využili. Mačetami od Anglo Arms zabili například sedmnáctiletí mladíci čtrnáctiletého chlapce v Newcastlu v Anglii v roce 2022. Jeden z útočníků si koupil mačety online právě od prodejce DNA Leisure.
Od stejného prodejce koupil v roce 2023 tehdy šestnáctiletý mladík 79 nožů a mačet, přičemž k nákupu použil občanský průkaz svojí matky. Jedním z nakoupených nožů poté zabil osmatřicetiletého muže.
Na konci července vyvolal v Británii zděšení a následně protesty útok nožem v Southportu, kde sedmnáctiletý mladík ubodal tři malé dívky.
Počet zločinů spáchaných nožem stoupl od roku 2015 o 80 procent. Od července 2022 do loňského června takto zemřelo v Anglii a Walesu téměř 250 lidí, uvedla ČTK s odkazem na francouzský deník Le Figaro, který čerpal údaje z britských statistik.