Článek
Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, což znamená, že v poslední době jich několik přibylo. Trest přitom neminul ani premiéra Borise Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka. Johnson kvůli aféře čelil silnému tlaku opozice i některých svých spolustraníků, aby rezignoval.
„Naše vyšetřování bylo důkladné a nestranné a dokončili jsme ho tak rychle, jak jsme mohli, ovšem s ohledem na množství informací, které jsme museli vyhodnotit, a na nutnost zajistit silné důkazy pro každou udělenou blokovou pokutu,“ řekla zástupkyně šéfa londýnské policie Helen Ballová. „Vyšetřování je nyní završeno,“ dodala.
Policie zjistila porušení lockdownových pravidel při osmi příležitostech mezi květnem 2020 a dubnem loňského roku, při nichž se lidé sešli v Downing Street a jiných vládních budovách navzdory tehdy platnému zákazu shromažďování v uzavřených prostorech.
Podle policie dostalo pokutu celkem 53 mužů a 73 žen, přičemž někteří jich dostali několik. Ballová však neuvedla identitu nikoho z pokutovaných a řekla, že ani neposkytne další detaily ohledně vyšetřovaných událostí.
Podle BBC už Johnson od dubna nedostal další pokutu. Uzavření policejního vyšetřování zároveň otevírá cestu ke zveřejnění zprávy vysoké státní úřednice Sue Grayové, která se večírky také zabývala, ale kvůli paralelnímu policejnímu šetření pozdržela zveřejnění výsledků. Zpráva by podle stanice mohla vyjít do několika týdnů.
Johnson čelil kvůli aféře zvané „partygate“ silným hlasům požadujícím jeho odstoupení, premiérovi nicméně v únoru v tomto ohledu „pomohla“ invaze Ruska na Ukrajinu, která odklonila pozornost veřejnosti i opozice a aféra znatelně vychladla, i když ne úplně.
Kritičtí zůstávají zejména opoziční politici. „Pokuty odhalují šokující míru kriminality v Downing Street 10 Borise Johnsona,“ prohlásil předseda liberálních demokratů Ed Davey, když vyšlo najevo, že i premiér dostane pokutu.
„Žádnému jinému lídrovi v jakékoliv jiné organizaci by nebylo dovoleno setrvat ve funkci po porušování zákonů v takovém rozsahu. Pokud Boris Johnson nerezignuje, konzervativní poslanci by mu měli ukázat dveře,“ dodal tehdy Davey pro Daily Mirror.
Sám Johnson se ještě před pěti měsíci před členy britského parlamentu dušoval, že se všechny akce konaly v souladu s nařízeními. Tuto verzi od prosince změnil – a za večírky se dokonce, když se pod ním začala viklat židle, omluvil.
Johnsonovo odstoupení požadoval nejhlasitěji šéf labouristické opozice Keir Starmer, který nicméně od začátku května čelí také vyšetřování kvůli podezření, že se svým týmem porušili pravidla lockdownu při kampani do místních voleb ve městě Durham v roce 2020. Starmer již prohlásil, že pokud policie prokáže jeho pochybení, tak odstoupí z pozice stínového ministerského předsedy.