Článek
Velká Británie oznámila, že předčasně vyřadí část své armádní techniky. Labouristická vláda tvrdí, že díky tomu v příštích pěti letech ušetří až 500 milionů liber, kritici ovšem upozorňují na neuváženost takového rozhodnutí v době narůstajícího napětí ve světě.
Z provozu se má poroučet pět válečných lodí, desítky helikoptér a flotila bezpilotních letounů, jak ve středu oznámil ministr obrany John Healey.
Zmiňovanou techniku označil za „zastaralou“ a řekl, že rozhodnutí přestat ji užívat je logické a mělo k němu dojít už dávno. Podle něj musejí armádní velitelé soustředit finanční prostředky zejména na zbraňové systémy, které nejvhodněji odpovídají modernímu způsobu vedení války.
„Čelíme vzrůstajícím globálním hrozbám,“ napsal Healey v prohlášení, které vydal, zatímco s rozhodnutím seznamoval britské poslance.
„Válka v Evropě, rostoucí ruská agrese, konflikt na Blízkém východě a technologie, které mění povahu válčení. Obrana proto potřebuje zvýšenou odolnost a připravenost do budoucna,“ dodal ministr s tím, že vyřazení zmiňované techniky má být nejméně škodlivým způsobem, jak snížit náklady a zároveň zachovat bojeschopnost armády.
Seznam techniky k vyřazení
- dvě obojživelné útočné lodě – HMS Albion a HMS Bulwark
- fregata typu 23 – HMS Northumberland
- dva tankery – RFA Wave Knight a RFA Wave Ruler
- drony Watchkeeper WK450 Mk1
- 14 helikoptér CH-47 Chinook
- 17 helikoptér Puma
„Černý den pro královské námořnictvo“
Opoziční konzervativci vládu kritizovali za to, že se škrty přicházejí v době narůstajícího napětí na mezinárodní scéně a v nejistých časech oslabí britskou obranyschopnost.
Stínový ministr obrany James Cartlidge prohlásil, že vláda „seškrtává kapacity, zatímco hrozby pro náš národ narůstají“.
Ačkoliv kabinet ministerského předsedy Keira Starmera tvrdí, že údržba zastaralých strojů byla příliš nákladná, a slibuje, že vyřazenou techniku nahradí novou, kritici upozorňují na to, že to chvíli potrvá a armáda se mezitím může potýkat s nedostatkem helikoptér a lodí.
Podle Cartlidge mohla být plavidla HMS Albion a HMS Bulwark v případě válečného scénáře znovu aktivována. Ministr obrany nicméně namítá, že před plánovaným vyřazením už lodě neměly vyrazit na moře. Jejich údržba prý zemi stála zbytečné miliony liber ročně.
Bývalý předseda výboru pro zpravodajské služby a bezpečnost Julian Lewis označil středu za „černý den pro královské námořnictvo“, přiblížil list The Independent.
Bývalý ministr obrany Gavin Williamson, stejně jako dalších několik poslanců, navrhl, aby vyřazenou techniku dostala Ukrajina, která se už bezmála tři roky brání ruské agresi.
Rozhovor s expertem
Rozhodnutí uvolnit restrikce na použití západních zbraní k útokům za ruskou hranicí vydal Washington „neomluvitelně pozdě“, myslí si analytik Vladimír Votápek. Ruská odveta vůči Ukrajině i Západu se podle něj vyloučit nedá.
Kdo za to může?
Oznámený krok je součástí plánu na restrukturalizaci a modernizaci ozbrojených složek, které se za poslední desetiletí škrtů výrazně zmenšily, upozornil server Sky News.
Podle expertů rozhodnutí svědčí o tom, že ministerstvo obrany čelí značnému tlaku v oblasti financování, jak ostatně přiznal i sám šéf resortu Healey.
„Většinou se jedná o stroje, které se tak jako tak blíží k vyřazení, byly na nízké úrovni připravenosti nebo nestojí za další modernizaci či investice,“ řekl pro stanici BBC Matthew Savill z think-tanku Royal United Services Institute.
„Ale skutečnost, že je obrana buď nemůže obsadit, nebo je připravena je seškrtat, aby v průběhu pěti let dosáhla velmi skromných úspor, svědčí o tom, jak omezené musí být nyní zdroje na ministerstvu obrany,“ dodal.
Labouristická vláda připsala vinu bývalé konzervativní vládě, po níž zdědila rozpočet. Toryové naopak současný kabinet nařknuli z toho, že škrty souvisí s nechutí zvýšit rozpočet na obranu na 2,5 % HDP.
Ministr Healey nicméně zopakoval slib, že vláda bude o splnění tohoto závazku usilovat. O konkrétním časovém rámci se ovšem nezmínil.
Obrana podle něj musí projít změnami, aby byla Británie schopna zůstat silná doma i ve světě. „Je nutné činit těžká rozhodnutí,“ naznačil Healey, že Británii možná do budoucna čekají další škrty.