Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Noční děsy, deprese, ve vzácných případech i halucinace či sebevražedné chování a další duševní poruchy se začaly objevovat u dětí užívající populární lék na astma Montelukast. Účinky se projevovaly i u velmi malých, až tříletých dětí, píše britský zpravodaj The Guardian.
Graham a Alison Millerovi, jejichž syn Harry trpící astmatem užívající lék Montelukast si v únoru 2018 vzal život ve věku 14 let, patří mezi rodiny, které vyzývají k lepší informovanosti uživatelů tohoto léku. O možných vedlejších účincích Montelukastu se dozvěděli dva roky po synově smrti. Jenny Llewellynová, 33letá asistentka pedagoga v mateřské škole, uvedla, že její dceři Lottie byl lék předepsán, když jí byly pouhé tři roky. Zdálo se, že vyvolává náhlé změny v jejím chování. „Všechno bylo špatné,“ řekla Llewellynová. „Chodila spát s pláčem a budila se s pláčem.“
Lék na astma Montelukast
Průlomový lék na astma a alergie uvedl na trh farmaceutický gigant Merck v roce 1998. Zastavuje zužování dýchacích cest a pomáhá předcházet astmatickým záchvatům. Nežádoucí účinky léku, včetně změn chování a nálady, jsou uvedeny v informačním listu pro pacienty.
V roce 2022/23 bylo v Anglii předepsáno 4,3 milionu montelukastů za 6,69 milionu liber. Akční skupina na základě analýzy údajů NHS odhaduje, že v Anglii je tento lék předepsán přibližně 350 000 pacientům, včetně více než 35 000 dětí. Může být podáván dětem již od šesti měsíců věku.
Britské sdružení, které má téměř 3500 členů, vede kampaň za výraznější varování před účinky léku, přísnější kontroly a podporu postižených. „Postižení hlásili nekontrolovatelnou agresi, děti napadající členy rodiny a trpící velmi vtíravými myšlenkami. Tragické je, že se objevily i pokusy o sebevraždu a hlášené sebevraždy,“ uvedla členka skupiny Tanya Hinderová.
Britská Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků (MHRA) o víkendu potvrdila, že po „dalších obavách“ přezkoumává rizika tohoto léku. Úřad MHRA uvedl, že na základě evropského přezkumu v roce 2019 byla do informací o přípravku zařazena jasnější varování o riziku neuropsychiatrických účinků. Tehdy také upozornil na rizika neuropsychiatrických reakcí, přičemž některé nežádoucí účinky byly častěji hlášeny u dětí.
Agentura nyní provádí další přezkum, aby zvážila veškeré nové údaje o riziku, ukazatele nedostatečné informovanosti pacientů, ošetřovatelů a zdravotnických pracovníků a zda je třeba přijmout další regulační opatření. „Nyní jsme v závěrečné fázi našeho přezkumu. Nadále pečlivě sledujeme hlášení podezření na neuropsychiatrické nežádoucí účinky Montelukastu.“
V USA má lék od roku 2020 varování v černém rámečku, což je nejvyšší bezpečnostní varování, které může FDA lékům přidělit. FDA upozornila na studie na zvířatech, které naznačují, že lék může překonat hematoencefalickou bariéru, membránu, která funguje jako filtr a brání průniku škodlivých látek a patogenů.