Článek
Velká Británie pomůže se školením ukrajinských soudců, kteří se budou zabývat ruskými válečnými zločiny. První skupiny se již zúčastnily sezení na neznámém místě a další schůze budou následovat během nadcházejících měsíců. Celkem jde o devadesát soudců, kteří podstoupí školení hrazené z balíku britské pomoci Ukrajině v hodnotě třech milionů dolarů (cca 67 mil. korun).
Britská generální prokurátorka Victoria Prentisová v rozhovoru pro televizi Sky news uvedla, že školení má zajistit, aby pachatelé otřesných zločinů mohli být trestně stíháni i v průběhu konfliktu. Očekává se, že drtivou většinu soudních procesů s válečnými zločinci budou ve své domovině provádět právě ukrajinští soudci.
„Školení pro soudce je důležitým krokem k zajištění toho, aby ti, kdo páchají nemyslitelná zvěrstva na nevinných civilistech, byli pohnáni k odpovědnosti,“ uvedla Prentisová. „Vynakládáme maximální úsilí včetně pomoci nejlepších právníků Spojeného království, abychom zajistili, že se tak stane,“ dodala.
Doživotí za válečné zločiny
V květnovém procesu byl jednadvacetiletý ruský seržant Vadim Šišimarin shledán vinným, že z okna auta zastřelil dvaašedesátiletého Ukrajince. Svou vinu přiznal.
Podle ukrajinské generální prokuratury spáchala ruská vojska na Ukrajině od začátku invaze 52 825 válečných zločinů, jak informovala ukrajinská generální prokuratura, píše Kyiv Independent. To znamená do budoucna enormní množství práce pro ukrajinské soudy.
„Stíhají a soudí válečné zločiny v reálném čase, i přes všechny obtíže, které následkem konfliktu země zažívá,“ řekla Prentisová. „Tyto soudní procesy jsou nesmírně důležité nejen z hlediska spravedlnosti, ale doufám, že také přispějí k tomu, aby si ruští vojáci a důstojníci, kteří v tuto chvíli sledují ukrajinské stíhání, uvědomili, že musí jednat v souladu s mezinárodním právem,“ dodala.
Kromě školení i sběr důkazů
Školení ukrajinských soudců vede britský soudce Howard Morrison, bývalý člen Mezinárodního trestního soudu a Mezinárodního trestního tribunálu pro Jugoslávii a Rwandu.
Sir Howard byl v březnu jmenován nezávislým poradcem generálního prokurátora Ukrajiny, nyní Andrije Kostina, v rámci širšího balíčku podpory pro válkou zničenou zemi, stojí na britském vládním webu.
„Nyní proběhla první sezení, která byla zaměřena na mezinárodní a humanitární právo s důrazem na případy válečných zločinů a vynesení úplného rozsudku u mezinárodního soudu. Ti soudci jsou samozřejmě velmi zkušení v ukrajinském právu, ale mnozí ještě nikdy nesoudili válečné zločiny, jde o speciální záležitost,“ uvedl Morrison.
Británie v rámci balíku pomoci rovněž vysílá týmy odborníků na místa, kde byly potenciálně spáchány válečné zločiny, aby pomáhaly s vyšetřováním a sběrem důkazů. Rovněž byl přislíben další milion liber na financování Mezinárodního trestního soudu, jehož práce zahrnuje vyšetřování brutality páchané ruskými silami v pokračujícím konfliktu.
„Andrij Kostin odvádí vynikající práci a čelí úkolu, který nemá v moderní historii obdoby: předvést ruské síly k odpovědnosti před soud za tyto ohavné zločiny, a to během pokračujícího konfliktu,“ uvedl dále soudce Morrison.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho manželka Olena se zasazují o zřízení zvláštního tribunálu, který přirovnávali k norimberským procesům a který by soudil ruské zločiny.
Mezinárodní trestní soud v Haagu již zahájil vyšetřování ruských zločinů na Ukrajině, avšak podle Zelenských by zvláštní tribunál vedle něj mohl stíhat širší škálu provinění. Po jeho zřízení volá i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Vláda Spojeného království tento návrh výslovně nepodpořila, ale Prentissová uvedla, že v rámci diskusí s ukrajinskými úřady se zvažují všechny možnosti.