Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Británie vyplatí odškodnění ve výši více než 10 miliard liber (přes 288 miliard českých korun) tisícům lidí, kteří v 70. a 80. letech 20. století dostávali kontaminovanou krevní transfuzi a kontaminované krevní produkty jako součást léčby. Krev tehdy obsahovala například viry HIV nebo žloutenku typu C, informuje agentura Reuters.
Uvádí se, že kontaminovanou krev dostalo 30 000 lidí, nejméně tři tisíce pacientů poté zemřelo a další se virem HIV a žloutenkou typu C nakazili. Tato událost se považuje za jednu z nejhorších léčebných katastrof v historii britské Národní zdravotní služby (NHS). Krevní produkty dovážené zejména ze Spojených států se podávaly hemofilikům, pacientům, kteří se potýkali s poruchami krevní srážlivosti, a také pacientům, kteří potřebovali krevní transfuzi.
Postižené osoby a jejich rodiny požadují v posledních letech finanční odškodnění za vzniklou újmu. Británie zahájila v roce 2017 vyšetřování, aby se zjistilo, jak velkému množství lidí kontaminovaná krev uškodila, uvedla BBC. Závěrečná zpráva šetření se má zveřejnit v pondělí 20. května.
Britská vláda má poté v úterý 21. května oznámit výši kompenzačního balíčku, uvedla agentura Reuters. Podle novin The Sunday Times chystá britský ministr financí Jeremy Hunt balíček ve výši nejméně 10 miliard liber.
„Myslím, že rodiny mají plné právo být neuvěřitelně rozzlobené, že generace politiků, včetně mě, když jsem byl ministrem zdravotnictví, nejednaly dostatečně rychle, aby tento skandál řešily,“ sdělil novinám The Sunday Times Hunt.
Britská vláda již vyplatila 100 000 liber prozatímního odškodnění některým obětem v roce 2022.