Článek
Británie ve středu uvalila sankce na šest lidí z vedení trestanecké kolonie, v níž v pátek zemřel předák ruské opozice Alexej Navalnyj. Londýn v oznámení o zmrazení aktiv a zákazu vstupu do země odsoudil nelidské podmínky, v nichž byl Navalnyj vězněn. Po ruských úřadech požaduje, aby vydaly jeho tělo rodině. Stejný požadavek vznesla i opozičníkova matka Ljudmila Navalná.
Sedmačtyřicetiletý Navalnyj byl vězněn v trestanecké kolonii, která je vzdálená asi 1900 kilometrů od Moskvy, leží za polárním kruhem a je pokládaná za jednu z nejdrsnějších ruských věznic. Británie kritizuje Navalného opakované pobyty na samotce, odmítání poskytnutí zdravotní péče i povinné procházky při teplotách okolo minus 32 stupňů Celsia.
Soud v ruském městě Salechard uvedl, že obdržel stížnost matky opozičního předáka na úřady kvůli tomu, že nechtějí rodině vydat tělo jejího syna. Slyšení je naplánováno na 4. března, bude to neveřejné soudní jednání, sdělil soud podle státní agentury TASS. Ljudmila Navalná se snaží získat tělo svého syna od soboty a vyzvala i ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jí úřady ostatky potomka vydaly a mohla ho důstojně pohřbít.
Vyšetřovací výbor odmítá vydat tělo Navalného s tvrzením, že v souvislosti s jeho smrtí vede vyšetřování, napsal server Meduza. Opozičníkova mluvčí Kira Jarmyšová v pondělí uvedla, že výbor prodloužil vyšetřování nejméně o dva týdny a neskončí dříve než 3. března.
Navalnyj podle tvrzení ruských úřadů zemřel náhle v pátek ve vězení. Okolo jeho úmrtí ale panuje řada nejasností. Navalného manželka Julija, spolupracovníci opozičního politika i Západ viní z jeho smrti Putinův režim. Členové opozičníkova týmu podle agentury AP zároveň viní ruské úřady ze snahy skrýt důkazy.