Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Útok na taneční akci v přímořském Southportu, který v červenci otřásl Velkou Británií, se ve čtvrtek dočkal soudního rozuzlení.
Osmnáctiletý Axel Rudakubana, který má vraždu tří dětí a zranění dalších deseti lidí na svědomí, ve čtvrtek dostal trest nejméně 52 let vězení (psali jsme zde).
Případ, který v létě vyústil ve vlnu protestů a nepokojů napříč zemí, ale pro Brity zdaleka není uzavřenou záležitostí a vedou se kolem něj nadále vášnivé debaty. Například o tom, zda není na čase upravit způsob, jakým orgány v dnešní době přistupují k teroristickým hrozbám.
Navzdory tomu, že červencový útok v Southportu byl podle britského premiéra Keira Starmera spáchán „s jasným záměrem terorizovat“, nebyl klasifikován jako teroristický čin.
Prokuratura vzkázala, že útok nesplňuje definici terorismu, jelikož se policii nepodařilo identifikovat motiv vraždy. U vraha doma sice našli manuál teroristické organizace al-Káida i jed ricin, podle závěrů policie ovšem Rudakubana nejednal v zájmu ideologie nebo rasové nenávisti, ale byl poháněn pouze svými vlastními pohnutkami.
NEW: Axel Rudakubana jailed for minimum of 52 years for murders and knife attack in Southport last summer. Judge comments he doubts he will ever be released. Special edition of @BBCNWT on @BBCOne NW and @BBCNews Channel at 1830. pic.twitter.com/eLtKJ0uDFY
— Roger Johnson (@RogerJ_01) January 23, 2025
Policejní prezidentka z Marseyside Serena Kennedyová v pondělním prohlášení uvedla, že Rudakubana měl „nezdravou posedlost extrémním násilím“. „Víme, že si na internetu vyhledal řadu dokumentů, které tuto posedlost prokazují,“ vzkázala. „Ze všech těchto dokumentů nebyla odhalena žádná ideologie, a proto to nebylo považováno za terorismus,“ dodala.
S tímto závěrem se ovšem část britské veřejnosti odmítla spokojit a začala podezírat vládu z toho, že se snažila zakrýt selhání svého protiextremistického programu Prevent, píše server Sky News.
Premiér Starmer spekulace o tom, že by mělo dojít k utajování, popřel. Stejně jako ministryně vnitra Yvette Cooperová ovšem připustil, že došlo k pochybení a v pondělí zahájil veřejné vyšetřování celé záležitosti.
Rudakubana nebyl identifikován programem jako hrozba, přestože o něm mezi lety 2019 a 2021 přijal hlášení hned třikrát. Nepodařilo se totiž prokázat, že by byl motivován teroristickou ideologií.
Nová hrozba?
„Tento případ je znamením, že Británie nyní čelí nové hrozbě. Terorismus se změnil,“ vzkázal Starmer s tím, že je v jeho stínu třeba zřejmě změnit celý britský systém boje s extremismem.
Britský premiér zmínil, že zatímco v minulosti převažující hrozbu představovaly organizované skupiny s jasnými politickými záměry, jako je například al-Káida, nyní jsme svědky „extrémních násilných činů páchaných samotáři, nešťastníky, mladými muži v ložnici, kteří mají přístup k nejrůznějším materiálům na internetu a zoufale touží po slávě“.
„Někdy jsou inspirováni tradičními teroristickými skupinami, ale jsou fixováni na extrémní násilí, zdánlivě kvůli němu samotnému,“ vysvětlil. Brutální vraždu tří dívek v Southportu Starmer přirovnal k masovým střelbám ve školách ve Spojených státech.
Na riziko, které představují pachatelé podobní Rudakubanovi, již nejsou pod vlivem ideologie teroristických skupin, nedávno upozornili také šéf britské bezpečnostní agentury MI5 a protiteroristických policejních jednotek.
Starmer připustil, že je možná na čase změnit protiteroristické zákony tak, aby byly schopné reagovat na činy osamocených jedinců, kteří se radikalizují vlivem „přílivové vlny násilí volně dostupného online“. Nejdříve je ale podle něj nutné vyčkat na závěry vyšetřování.
Stanice BBC ovšem s odkazem Barnaby Jamesona KC, který se léta věnoval stíhání teroristických případů, upozorňuje, že hrozba, o které premiér mluví, rozhodně není ničím novým. Novinkou je podle něj pouze to, že Starmer veřejně přiznal, že tento problém je třeba urychleně řešit.
„V posledním desetiletí jsme byli svědky mnoha teroristických případů mladých mužů, kteří se v izolaci na internetu sami radikalizovali,“ vysvětluje Jameson KC.
O tomto trendu svědčí také data programu Prevent. Ta ukazují, že do kategorie osob „zranitelných [vůči radikalizaci], ale bez ideologického nebo protiteroristického rizika“ je již zařazeno více osob než do jakékoli jiné kategorie, včetně osob s krajně pravicovými nebo islamistickými názory.
Podle nezávislého kontrolora právních předpisů Spojeného království v oblasti terorismu Jonathana Halla ovšem nestačí pouze změna definice terorismu. Potřeba je také, aby vznikly nové orgány nad rámec programu Prevent, jež se budou věnovat jedincům, které k extrémně násilným činům nemotivuje ideologie či příslušnost k teroristické skupině, upozorňuje pro Financial Times.