Článek
Ruská tajná služba FSB se pokouší zasahovat do britské politiky kybernetickými útoky na přístroje politiků, novinářů a nevládních organizací. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedlo britské ministerstvo zahraničí, které si kvůli tomu předvolalo ruského velvyslance a na dvě osoby uvalilo sankce.
„Navzdory jejich opakovanému úsilí selhali. Budeme i nadále spolupracovat s našimi spojenci, abychom odhalili ruské tajné kybernetické aktivity a pohnali Rusko k odpovědnosti za jeho činy,“ uvedl ministr zahraničí David Cameron.
Skupinu, která pracovala jménem FSB, Británie obvinila z provádění stovek vysoce cílených hackerských útoků na politiky, státní zaměstnance, pracovníky think tanků, novináře, akademiky a další osoby z veřejného života. Ty se zaměřovaly především na soukromé e-maily jednotlivců po rozsáhlém průzkumu a vytvoření falešných účtů vydávajících se za jejich důvěryhodné kontakty.
Poslanci si už dříve stěžovali na to, že se stali terčem útoků hackerů. Labourista Ben Bradshaw v roce 2019 uvedl, že se domnívá, že byl cílem vměšování ze strany Ruska. Ruská vláda byla v roce 2017 rovněž podezřívána, že stojí za kybernetickým útokem na parlament, při němž došlo k narušení desítek e-mailových účtů patřících poslancům a členům Sněmovny lordů.
Nyní se však jedná o nejsilnější potvrzení ze strany vlády, která se domnívá, že se Rusko v současné době snaží zasahovat do demokratických procesů ve Spojeném království, podotkl list The Guardian. Rusko opakovaně popřelo tvrzení, že se na těchto aktivitách podílí.
„Některé útoky sice vedly k úniku dokumentů, ale pokusy o zasahování do politiky a demokracie ve Spojeném království byly neúspěšné,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Premiér Rishi Sunak novinářům řekl, že důvěřuje ochranným mechanismům a je si jist, že on sám hackerským útokem postižen nebyl.