Hlavní obsah

Breivik si stěžuje na podmínky věznění. Norsko prý pošlapává jeho lidská práva

Foto: Profimedia.cz

Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik.

Norský soud se bude znovu zabývat stížnostmi ultrapravicového radikála Anderse Breivika na podmínky ve vězení. Stát podle něj pošlapává jeho lidská práva, když ho drží v izolaci. Breivik soudí, že 12 let izolace je dost.

Článek

Norský pravicový extremista Anders Behring Breivik, který v roce 2011 zabil 77 lidí, se v pondělí pokusí žalovat norský stát za údajné porušení svých lidských práv.

Norsko dává přednost rehabilitaci před trestem – Breivik tak za své činy pyká ve dvoupatrovém komplexu s kuchyní, jídelnou a televizní místností s Xboxem. K dispozici má také posilovnu s činkami, běžeckým pásem a veslovacím trenažérem. Věznice dokonce vyhověla Breivikovu přání mít zvíře – po komplexu tak podle norského webu Verdens Gang volně poletují tři andulky.

Nejhorší norský vrah podle agentury AP tvrdí, že jeho pobyt na samotce od uvěznění v roce 2012 představuje podle Evropské úmluvy o lidských právech nelidské zacházení. Breivikův právník Øystein Storrvik pak dovysvětlil, že je nemožné, aby Breivik, který nyní vystupuje pod jménem Fjotolf Hansen, navázal jakékoliv smysluplné vztahy s kýmkoliv z vnějšího světa.

„To je základní otázka. Odsoudili jsme někoho na doživotí bez možnosti navázat lidské vztahy, než zemře?“ ptal se advokát Storrvik. Mezi další porušení jeho lidských práv podle Storrvika patří i fakt, že úřady Breivikovi brání i posílat dopisy. Podle vězeňských úřadů přitom hrozí, že extremista by mohl inspirovat další lidi ke spáchání podobných krvavých činů.

Dne 22. července 2011 Breivik zabil osm lidí při bombovém útoku v Oslu, poté se vydal na mládežnický tábor středolevé politické skupiny na ostrově Utøya, kde v převlečení za policistu pronásledoval a zastřelil 69 lidí, většinou teenagerů. Následujícího roku byl odsouzen k maximálnímu trestu 21 let s klauzulí – v norském soudním systému zřídka používanou –, že trest lze opakovaně prodlužovat, pokud je daný člověk stále považován za nebezpečného pro společnost. Trest tak de facto lze změnit na trest doživotní.

Norský stát Breivikova tvrzení o porušování práv odmítá. V dopise adresovaném soudu vládní zmocněnec Andreas Hjetland podle AP napsal, že Breivik se dosud projevoval jako neochotný k nápravě, a proto je „obtížné si představit, jaké zásadní úlevy z hlediska trestu jsou možné a ospravedlnitelné“.

Breivik si na podmínky v izolaci stěžuje již podruhé. V roce 2017 norský odvolací soud rozhodl, že Norsko lidská práva při jeho věznění neporušuje. Zvrátil tak verdikt soudu první instance z roku 2016, jenž uznal některé Breivikovy stížnosti a označil jeho držení v izolaci za nelidské a ponižující. V roce 2022 norský soud zamítl Breivikovu žádost o propuštění, protože je „nadále nebezpečný“.

Soud se podle AP bude konat v pondělí v tělocvičně ve věznici Ringerike, která se nachází nedaleko ostrova, kde Breivik vraždil.

Doporučované