Článek
Brazilská federální policie ve čtvrtek provedla domovní prohlídky u exprezidenta Jaira Bolsonara a jeho bývalých spolupracovníků včetně exministrů obrany a spravedlnosti. Důvodem je vyšetřování jejich možného podílu na spiknutí a pokusu o převrat po prezidentských volbách v říjnu 2022, v nichž Bolsonaro prohrál. Exprezident musí také do 24 hodin odevzdat svůj pas, což mu nařídil soudce Nejvyššího soudu, aby nemohl opustit zemi, informovala agentura EFE.
Při rozsáhlé operaci policie zasahovala v Bolsonarově domě ve městě Angra dos Reis nedaleko Ria de Janeiro, u exministra obrany Waltera Bragy Netta, exministra spravedlnosti Andersona Torreho a dalších bývalých úředníků a vojáků. Policisté provedli celkem 33 domovních prohlídek a několik blíže neurčených lidí zadrželi.
Dnešní razie souvisí s vyšetřováním podezření ze spiknutí, jehož cílem bylo zpochybnit výsledky prezidentských voleb z roku 2022 falešnými zprávami o volebních podvodech a udržet tak Bolsonara u moci. Bolsonaro a jeho spolupracovníci jsou podezřelí, že se snažili zabránit tomu, aby se v lednu 2023 prezidentského úřadu ujal vítěz voleb Luiz Inácio Lula da Silva. Tento levicový politik, který byl prezidentem už v letech 2003 až 2010, loni obvinil Bolsonara a jeho spolupracovníky ze zodpovědnosti za nepokoje z loňského ledna, které byly podle Luly pokusem o převrat. Bolsonaro taková obvinění odmítá.
Několik tisíc Bolsonarových příznivců loni 8. ledna násilím vniklo do budov parlamentu, prezidentského úřadu a nejvyššího soudu v brazilské metropoli, kde ničili majetek. Před tím dva měsíce demonstrovali, blokovali silnice a kempovali před kasárnami v řadě měst, kde požadovali zásah armády proti nástupu Luly do úřadu.
Více o útoku Bolsonarových přívrženců
Na fotografiích a záběrech šířících se na sociálních sítích jsou vidět davy lidí v areálu brazilského parlamentu v metropoli Brasília. Některé je zobrazují na rampě vedoucí na střechu budovy, na dalších jsou protestující už údajně v jednom ze sálů.
Snímky agentury AP z paláce Planalto, který je oficiálním prezidentovým pracovištěm, ukazují demonstranty, kterak listují v dokumentech na stole nebo se dostávají dovnitř budovy rozbitými okny.
Krajně pravicový exprezident Bolsonaro je v této souvislosti vyšetřován, protože akci podle některých podnítil svým postojem k výsledkům voleb. Dlouho totiž odmítal uznat, že prohrál, a už před volbami zpochybňoval elektronický volební systém, čímž podpořil spekulace o volebních podvodech. Kvůli tomu dostal Bolsonaro loni zákaz výkonu veřejných funkcí do roku 2030.