Článek
Brazilská vláda nezaručí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že nebude zadržen, pokud přijede na summit zemí skupiny G20, který se uskuteční příští rok v Riu de Janeiro. Řekl to dnes při návštěvě v Berlíně brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, informovaly agentury EFE a DPA. Brazílie je členem Mezinárodního trestního soudu (ICC), který vydal na Putina zatykač v souvislosti s jeho rolí v zavlékání ukrajinských dětí do Ruska. Rozhodnutí o zadržení ruského prezidenta kvůli zatykači ICC by podle Luly brazilská vláda nechala na justici.
Lula v Berlíně uvedl, že Putin na summit skupiny zemí G20, které Brazílie od začátku prosince na rok předsedá, dostane pozvánku. Dodal však, že nemůže předjímat, zda by ruský prezident byl zatčen v případě, že by do Ria de Janeiro skutečně přiletěl. „O tom nerozhoduje hlava státu, ale justice,“ uvedl brazilský prezident. Lula přitom ještě v září tvrdil, že není možné, aby byl Putin při návštěvě Brazílie kvůli zatykači ICC zadržen.
Ruský prezident se nezúčastnil summitu skupiny rozvíjejících zemí BRICS v Jihoafrické republice v srpnu, jelikož i tato země je členem ICC, a hrozilo by mu tam tak zadržení. Putin však nebyl ani na letošním summitu skupiny G20 v Indii, která k ICC nikdy nepřistoupila.
Lula dnes v Berlíně znovu odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu. Brazilský prezident však v minulosti kritizoval Moskvu i Kyjev, že neprojevují dostatečnou vůli, aby se dohodly na příměří. Brazílie také nezavedla na Rusko sankce ani neposkytla Ukrajině vojenský materiál. Argumentuje přitom svou neutralitou. Lula řekl, že chce využít brazilského předsednictví ve skupině G20 pro hledání řešení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.
Brazilský prezident Lula dnes jednal v Berlíně s německým kancléřem Olafem Scholzem o energetice, ochraně klimatu či zahraniční politice. Shodli se na tom, že si přejí brzké dojednání konečného znění obchodní dohody mezi EU a skupinou latinskoamerických zemí Mercosur, ve které jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.
Podle agentury AFP Evropská komise doufala, že se EU a Mercosur dohodnou na konečné podobě dohody, o které se jedná přes 20 let, během summitu, který se uskuteční tento týden v Brazílii. Očekávání však zchladila kritika, která na adresu dohody o víkendu zazněla od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona i končící vlády v Argentině. Podle agentury Reuters však Španělsko, které předsedá Radě EU, stále doufá, že se jednání podaří úspěšně uzavřít do konce roku.