Hlavní obsah

Boss jakuzy se přiznal k obchodování s jaderným materiálem

Foto: Profimedia.cz

Takeši Ebisava na snímku, který byl pořízen při schůzce s dvěma agenty v přestrojení.

Prokuratura popisuje Takešiho Ebisavu jako „vůdce syndikátu organizovaného zločinu jakuza, nadnárodní japonské zločinecké sítě“.

Článek

Vůdce japonské jakuzy Takeši Ebisava se přiznal k manipulaci s jaderným materiálem pocházejícím z Myanmaru a jeho prodeji. Ve středu o tom informovaly americké úřady, napsal The Guardian.

„Ebisava bezostyšně obchodoval s jaderným materiálem z Barmy, včetně plutonia vhodného k výrobě zbraní,“ uvedl prokurátor Edward Kim, který použil jiný název pro Myanmar.

„Současně pracoval na tom, aby do Spojených států posílal obrovské množství heroinu a metamfetaminu výměnou za těžké zbraně, jako jsou rakety země-vzduch, které měly být použity na bojištích v Barmě,“ dodal.

Mafiánský boss se od roku 2020 chlubil tajnému policistovi, že má přístup k velkému množství jaderného materiálu, který se snaží prodat - jeden z jeho spolupracovníků tvrdil, že „měli k dispozici více než 2000 kilogramů thoria-232 a více než sto kilogramů uranu ve sloučenině U3O8“. Dokládali to fotografiemi materiálu spolu s Geigerovými počítači registrujícími radiaci.

Při operaci, do níž byli zapojeni tajní agenti, pomohly thajské úřady americkým vyšetřovatelům zabavit dvě žluté látky, jež Ebisava označoval jako „yellowcake“, což je termín, který se používá pro prášek z uranového koncentrátu.

„(Americká) laboratoř zjistila, že izotopové složení plutonia nalezeného v jaderných vzorcích je zbraňové třídy, což znamená, že plutonium, pokud by bylo vyrobeno v dostatečném množství, by bylo vhodné pro použití v jaderné zbrani,“ uvedlo následně americké ministerstvo spravedlnosti.

Šedesátiletý Ebisava a další muž byli už v dubnu 2022 obviněni z obchodu s drogami a střelnými zbraněmi a oba byli vzati do vazby.

Loni v únoru přibylo obvinění právě ze spiknutí za účelem prodeje jaderného materiálu pro výrobu zbraní a smrtících narkotik z Myanmaru a z nákupu vojenských zbraní jménem ozbrojené povstalecké skupiny.

Ebisavovi hrozí až 20 let za mřížemi. O vynesení rozsudku rozhodne soudce později, uvedl podle webu The Guardian prokurátor.

Související témata:
Jakuza
Plutonium

Doporučované