Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve volbách do regionálního parlamentu v Katalánsku po sečtení více než 85 procent hlasů vedou socialisté blízcí vládě v Madridu, separatisté skončili druzí. Žádná strana však nemá většinu potřebnou k sestavení jednobarevné vlády.
Strana katalánských socialistů (PSC), kterou vede někdejší španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa a která je sesterskou stranou socialistů španělského premiéra Pedra Sáncheze, podle dílčích výsledků získala ve 135členném parlamentu 42 křesel.
Separatistická strana Společně pro Katalánsko (Junts) bývalého regionálního premiéra Carlese Puigdemonta má 36 křesel. Puigdemont v roce 2017 uspořádal neústavní referendum o nezávislosti Katalánska a pak utekl před španělskou justicí do Belgie.
Republikánská levice Katalánska (ERC), jež vládne v Katalánsku od předchozích voleb z února 2021, získala podle odhadu 24 až 27 křesel. Předchozí volby vyhráli katalánští socialisté, ale neměli dost hlasů ani spojenců pro sestavení vlády. ERC vládla nejprve v koalici se stranou Junts, pak sama. Junts prosazuje radikálnější postup v separatistických snahách.
Politický nepořádek v Katalánsku
Předčasné volby v Katalánsku vyvolala neschopnost tamních politických stran dohodnout se na rozpočtu. Zatímco obyvatele španělského regionu už otázka nezávislosti tolik netrápí, v Madridu zůstává tématem. Premiér Pedro Sánchez by se totiž neudržel u moci bez amnestie pro katalánské separatistické lídry, za což to schytává od odpozice.