Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko si pravděpodobně udrží vojenskou přítomnost v Sýrii, byť v menší míře. Na základě několika zdrojů obeznámených s vyjednáváním mezi prozatímní vládou v Damašku a Moskvou to napsala agentura Bloomberg.
Pro Vladimíra Putina by šlo o důležité vítězství po prosincovém pádu Bašára Asada. Rusko bylo hlavním podporovatelem autoritářského režimu, na jehož straně se od září 2015 angažovalo i vojensky v občanské válce, jež v zemi vypukla v roce 2011.
Jeden ze zdrojů uvedl, že Moskva doufá, že si ponechá obě základny, které momentálně v Sýrii využívá - Hmímím i Tartús.
Bloomberg se s dotazy ohledně posunů v jednáních obrátil na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, ten je ale nechal bez odpovědi. Věc nekomentovali ani představitelé Damašku.
Peníze z Moskvy
Jsou zde nicméně jisté náznaky. Minulou středu spolu poprvé telefonicky hovořili nový vůdce Sýrie Ahmad Šara a ruský prezident Vladimir Putin.
Šéf Kremlu dle dostupných informací potvrdil připravenost pomoci ke zlepšení situace v Sýrii, mimo jiné poskytnutím humanitární pomoci. O několik dní později měla syrská centrální banka dopravit nové bankovky z Ruska, aby zmírnila nedostatek hotovosti.
Damašek nadále trpí nedostatkem finančních prostředků na obnovu, nová vláda navíc zdědila miliardové dluhy vůči Rusku a Íránu.
Svoji roli může sehrát i to, že Moskva by za svou přítomnost v Sýrii mohla pomoci v boji proti Islámskému státu, který je aktivní na východě země, uvádějí zdroje.
K zádrhelům ale dochází. Syrské ministerstvo obrany například nepovolilo ruskému vojenskému konvoji vjezd na námořní základnu v přístavu Tartús, jak informovaly turecký deník TRT nebo ruský server Insider.
Strategické základny
Případné setrvání Rusů v Sýrii by zřejmě nepotěšilo řadu evropských představitelů, kteří si přáli, aby vojáci zemi opustili, protože by to mělo zásadní dopad na námořní postavení ve Středomoří.
Například bývalý belgický námořní důstojník Frederik Van Lokeren pro The Economist už dříve uvedl, že ruská plavidla, jež v Tartúsu kotvila, nesla rakety dlouhého doletu schopné zasáhnout cíle NATO v jižní Evropě.
Pád Bašára Asada
FOTKY: Jak bydlel syrský diktátor
Základna momentálně slouží i jako logisticky významný bod pro další ruské lodě, které zde mohly doplnit zásoby, palivo a posádky si mohly odpočinout. Bez ní by ruské námořní operace ve Středozemním moři byly pravděpodobně kratší, nákladnější a sporadičtější.
Konečná dohoda s novou syrskou vládou by znamenala druhý velký zahraničněpolitický úspěch Ruska v krátké době, a to poté, co s ním USA v úterý zahájily v Saúdské Arábii rozhovory, jak ukončit jeho vleklou agresi proti Ukrajině.
Libye jako náhrada za Sýrii?
Politici zejména z jižní Evropy se obávají, že pokud by Rusko přišlo o základny v Sýrii, mohlo by se znovu zaměřit na Libyi.
Moskva už v prosinci zvýšila tlak na spřízněného generála Chalífu Haftara, který stojí v čele Libyjské národní armády, aby zajistil využití přístavu v Benghází nebo Tobrúku. The Economist ale upozornil, že bez rozvoje pevninské infrastruktury budou tamní kotviště pravděpodobně „bledým stínem“ Tartúsu.
Boj o vliv a proti Islámskému státu
Od loňského útěku Bašára Asada se o vliv v Sýrii přetahuje několik mocností. Dříve dominantní Írán a Rusko ho ztrácejí, naopak Turecko, Katar a Saúdská Arábie si s prozatímní vládou vybudovaly silné vazby.
Především Ankara se snaží zaplnit vakuum. Začátkem února jednal prozatímní syrský prezident v turecké metropoli se svým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, součástí rozhovorů byla i témata o vzniku tureckých leteckých základen ve střední Sýrii a výcviku nové syrské armády, jak informovala agentura Reuters.
Vojenská přítomnost a vliv v Sýrii jsou pro Turecko významné i z důvodu vlastní vnitřní bezpečnosti. Dauhá a Rijád budou pravděpodobně financovat část rekonstrukce válkou zpustošené země.
Izrael je zatím vůči syrské vládě ostražitý kvůli jejím islamistickým kořenům. Při změně režimu obsadil pohraniční území spolu s horou Hermon. Dle izraelského ministra zde armáda zůstane na neomezenou dobu, aby hlídala bezpečnost obyvatel.