Článek
Bouře si v USA vyžádala nejméně 60 životů a další čtyři mrtvé hlásí Kanada. Na 28 lidí zemřelo v americkém státě New York. Většinu obětí tam hlásí město Buffalo u hranic s Kanadou, které bouře zasáhla velmi silně a kde lidé umírali v domech bez elektřiny nebo uvěznění v autech.
Podle úřadů byli lidé v autech na dálnicích nebo v ulicích zaseknutí kvůli sněhu i dva dny. V některých případech skončili v problémech i záchranáři vyslaní do terénu, v neděli bylo podle úřadů vyproštěno ze sněhu 11 opuštěných sanitek.
Někteří lidé zemřeli při fyzické námaze při odklízení sněhu a závějí nebo na otravu oxidem uhelnatým při vytápění.
Úřady očekávají, že obětí v oblasti přibude s tím, jak bude sníh odtávat a objeví se další uvězněné automobily. Na některých místech napadlo během krátké doby až 120 centimetrů sněhu.
V Buffalu platil v některých částech města zákaz vyjíždění. Kromě přívalů sněhu dopravu ve městě komplikovaly i desítky aut odstavených v ulicích a v závějích. Zavřená zůstala řada obchodů a podniků a podle listu The New York Times lidé sháněli zásoby i na sociálních sítích
Bez proudu byly desítky tisíc lidí. Prezident Joe Biden kvůli tomu ve státě New York povolil federální pomoc.
Extrémní zima, která severoamerický kontinent o Vánocích zasáhla, by měla tento týden ustupovat. V některých částech USA se přesto očekává dalších až 23 cm nového sněhu.
Chlad se dostal až k jižním státům USA. Například na jižní Floridě teploty klesly tak nízko, že podchlazení studenokrevní leguáni padali ztuhnutí ze stromů. Jejich tělesná teplota je totiž závislá na okolním prostředí. Ve státě Montana na západě USA pak naměřili mráz až minus 45 stupňů.
S problémy se dál potýká i komerční letecká doprava. Zrušených bylo v pondělí podle služby FlightAware více než 3800 letů.