Článek
Ochránci lidských práv ve středu podle očekávání podali žalobu na administrativu amerického prezidenta Joea Bidena kvůli novému opatření k omezení migrace. To spočívá v odmítání žadatelů o azyl přicházejících z Mexika v situaci, kdy bude vláda považovat jižní hranici USA za „přetíženou“. Podle agentury Reuters hrozí, že tato žaloba Bidenovu politiku zmaří.
Americká unie občanských práv (ACLU) tvrdí, že nové restrikce porušují americké azylové zákony a jen málo se liší od opatření zavedeného vládou republikánského prezidenta Donalda Trumpa, které v minulosti zablokovaly soudy.
Demokrat Biden, jenž se v listopadových prezidentských volbách uchází o znovuzvolení, se snaží vypořádat s miliony migrantů chycených při pokusu o ilegální přechod hranice z Mexika do Spojených států. Migrace je jedním z hlavních témat před blížícími se prezidentskými volbami a Trump slibuje, že si s ní v případě opětovného zvolení do Bílého domu poradí.
Nové Bidenovo nařízení počítá s tím, že USA budou žadatele o azyl odmítat, když budou počty migrantů zachycených po vstupu z Mexika mimo hraniční přechody nad 2500 denně. Agentura AP poznamenává, že začalo platit okamžitě, protože počty z poslední doby byly výrazně vyšší, dosahovaly asi 4000. Vláda chce toto opatření stáhnout až tehdy, pokud by se denní počty zaznamenaných nelegálních přechodů delší dobu držely pod 1500 denně. Na takto nízké úrovni přitom byly naposledy v létě roku 2020, tedy krátce po vypuknutí pandemie covidu-19.
Migranti, kteří jsou přistiženi při nelegálním přechodu hranice, by měli být rychle deportováni nebo vráceni do Mexika. Výjimky se vztahují na děti bez doprovodu, lidi, kterým hrozí zásadní zdravotní nebo bezpečnostní nebezpečí, a na oběti ilegálního obchodu s lidmi. Reuters píše, že zásadní praktické otázky zůstávají otevřené. Týkají se třeba toho, jak by USA měly rychle deportovat občany geograficky vzdálených států, které s americkými úřady nespolupracují. Není také jasné, kolik migrantů nepocházejících z Mexika by tato země přijala.