Článek
Americké vojenské námořnictvo by měla poprvé řídit žena. Prezident Joe Biden vybral do této funkce admirálku Lisu Franchettiovou. Její nominaci musí ještě schválit Senát.
Návrh Bílého domu zaskočil ministerstvo obrany, které počítalo se jmenováním velitele pacifické flotily Samuela Papara. Toho Bidenovi navrhoval i ministr obrany Lloyd Austin. Jak ale dodává agentura AP, Franchettiová má rozsáhlé zkušenosti s velením a je mezi znalci považována za nejlepší volbu.
„Admirálka Franchettiová během své kariéry prokázala rozsáhlé odborné znalosti jak v operační, tak v politické oblasti,“ uvedl Biden ve svém pátečním prohlášení. Zdůraznil také historický význam toho, že vybral ženu.
Podle nejmenovaného vysokého představitele prezidentské administrativy si Biden Franchettiovou vybral vzhledem k jejím bohatým zkušenostem z různých vysokých pozic, kde musela prokázat i znalosti finančního řízení.
Franchettiová je v současnosti zástupkyní velitele námořnictva. V minulosti velela 6. flotile Spojených států a americkým námořním silám v Koreji. Má za sebou také nasazení jako velitelka torpédoborce nebo úderné skupiny letadlových lodí. V USA je druhou ženou, která dosáhla hodnosti čtyřhvězdičkového admirála.
Největší námořní síla na světě
US Navy je námořní složkou ozbrojených sil Spojených států. S více než 330 tisíci lidí v aktivní službě, zhruba třemi stovkami bojových plavidel a více než 2600 leteckými stroji je považováno za nejsilnější námořní sílu.
Jmenování historicky první šéfky US Navy by mohl oddálit postoj republikánského senátora Tommyho Tubervilleho z Alabamy. Ten v současnosti blokuje potvrzení množství vojenských důstojníků na protest proti tomu, že ministerstvo obrany proplácí příslušníkům ozbrojených sil cesty za interrupcí nebo umělým oplodněním do federálních států, které tyto zákroky umožňují.