Hlavní obsah

Biden se prezidentskou milostí zapsal do historie

Foto: Shutterstock.com

Joe Biden se svým synem Hunterem v zahradách Bílého domu.

I přes tvrzení, že tak neučiní, se americký prezident Joe Biden rozhodl zachránit svého syna od vězení. Milosti pro příbuzné nejsou v USA nic nového, přesto je jeho krok bezprecedentní.

Článek

Američtí prezidenti často na poslední chvíli před odchodem z Bílého domu omilostní své přátele, mecenáše, politické spojence nebo příbuzné. Za téměř 250 let americké nezávislosti se ale nestalo, aby dosluhující prezident od vězení uchránil svého syna.

Až teď.

Joe Biden hodil záchranné lano svému synu Hunterovi, nad nímž se vznášela hrozba, že by mohl za mřížemi skončit na 25 let. Většina právních expertů měla nicméně za to, že by 54letý Hunter šel do vězení maximálně na rok vzhledem k tomu, že byl ze zločinu usvědčen vůbec poprvé.

Hunter Biden byl v červnu letošního roku porotou odsouzen za nelegální nákup a držení zbraně v době, kdy užíval drogy. Druhá kauza se týkala daňových úniků.

Porota ke svým verdiktům došla po zdrcujících soudních procesech, během nichž se na veřejnosti probíral Hunterův divoký soukromý život včetně řady zahanbujících detailů. Výše trestu měla být přitom známa 12. a 16. prosince. Zasáhl ale Hunterův otec, 46. prezident Spojených států.

Hunter Biden a jeho kauzy

Hunter Biden čelil soudu v případu nelegálního držení zbraně v době, kdy byl závislý na drogách, a daňových úniků. Prokuratura během přelíčení v rámci svých důkazů zveřejnila Hunterovy zahanbující textové zprávy či fotografie a nechala si ke svědeckým výpovědím předvolat i jeho bývalé milenky.

V jedné, u soudu přečtené zprávě Hunter například popisoval, jak „spal v autě a kouřil crack“, a to na rohu ulice v centru Wilmingtonu, která je přitom vzdálená jen několik bloků od budovy federálního soudu, kde se proces konal.

V případě daňových úniků se prezidentův syn doznal k devíti deliktům, které pramenily z nezaplacených daní ve výši 1,4 milionu dolarů. Hunter si ale mezitím užíval luxusního života. Utrácel za auta, večeře, hotely, společnice, striptérky a drogy.

Prezident Biden přitom dlouhé měsíce tvrdil, že svému synovi milost neudělí. Nakonec však svůj názor změnil během právě ukončených svátků Díkůvzdání s tím, že trestní stíhání „podnítili“ prezidentovi oponenti v Kongresu.

Svou roli mohl hrát i Donald Trump, který Bidena v Bílém domě vystřídá v lednu příštího roku. Trump hrozil, že by Huntera a celou Bidenovu „kriminální rodinu“ nechal vyšetřovat.

Ochrana i před Trumpem

Milost Huntera před jakýmkoliv Trumpovým pokusem o trestní stíhání ochrání. Joe Biden navíc omilostnil syna za zločiny či přestupky, kterých se Hunter dopustil nebo mohl dopustit v období mezi 1. lednem 2014 až 1. prosincem 2024.

Jedná se tedy o léta, kdy Hunter Biden působil v představenstvu ukrajinské plynárenské společnosti Burisma a věnoval se dalším podnikatelským aktivitám v zahraničí včetně pobytu v Číně. Právě toto Hunterovo počínání podroboval sžíravé kritice Trump.

Toho si staronový prezident často bral na mušku. Už například během prezidentské debaty v roce 2020 napadl oba syny Joea Bidena, který se tehdy v jedné chvíli rozhovořil o svém druhém synu Beauovi, válečném hrdinovi.

„Můj syn byl v Iráku, strávil tam rok. Dostal bronzovou hvězdu a medaili za zásluhy,“ řekl Biden o svém synu Beauovi, který v roce 2015 zemřel v pouhých 46 letech na nádor na mozku. „Nebyl to žádný ztroskotanec. Byl to vlastenec a lidé, kteří tam zůstali, byli hrdinové,“ pokračoval tehdy Biden.

Trump ho ale přerušil jedovatou poznámkou: „Mluvíte o Hunterovi?“

Když mu Biden řekl, že mluví o Beauovi, Trump opáčil, že toho nezná, Huntera ale ano. Mnohým komentátorům tehdy neušlo, že Trump narážel na Hunterův bouřlivý život na hranici zákona a jeho drogové problémy.

Foto: Shutterstock.com

Hunter Biden je podle svých slov už pět let střízlivý.

Joe Biden své oponenty včetně Trumpa obviňuje z toho, že Huntera, který má být už přes pět let „čistý“, nepije alkohol a nepožívá drogy, chtěli „zlomit“ a „šli“ po jeho synovi stylem, jaký by on podle svých slov nikdy nepoužil.

„Žádný rozumný člověk, který se podívá na fakta Hunterových případů, nemůže dojít k jinému závěru, než je ten, že se na Huntera zaměřili pouze proto, že je to můj syn – a to je špatně,“ napsal Biden v prohlášení, kde milost obhajuje.

„Věřím také, že surová politika tento proces nakazila a vedla k justičnímu omylu – a jakmile jsem o víkendu učinil toto rozhodnutí, nemělo smysl ho dále odkládat,“ dodal 82letý prezident s tím, že doufá, že „Američané porozumí tomu, proč otec a prezident k takovému rozhodnutí dospěl“.

„Rukojmí“ ze 6. ledna

Jeho vysvětlení udělit milost se ale u jeho kritiků a i některých spojenců nesetkalo s pochopením. Naopak. Už jednou zmíněný Trump na platformě Truth Social napsal: „Zahrnuje milost, kterou Joe udělil Hunterovi, i rukojmí ze 6. ledna, kteří jsou už léta vězněni?“

Trump svým příspěvkem odkázal na své stoupence, kteří 6. ledna 2021 zaútočili na Kapitol v době oficiální certifikace výsledků prezidentských voleb z listopadu předchozího roku. Trump v nich prohrál právě s Bidenem a odmítal to uznat.

Stovky z nich dnes sedí ve vězení s tresty od několika dnů až po 22 let. Poroty je mimo jiné odsoudily za vandalismus, napadení policistů, výhrůžky zákonodárcům či přímo za plány provést státní převrat.

Liberální list The New York Times Bidenovo rozhodnutí udělit svému synovi milost označil za „pozoruhodný obrat“. Podle deníku Biden totiž postavil svou padesátiletou politickou kariéru zčásti na přesvědčení, že by prezidenti včetně jeho samotného neměli nikdy zasahovat do výkonu spravedlnosti.

V roce 2020 z takového jednání obvinil Donalda Trumpa s tím, že by republikán neměl být znovuzvolen právě proto, aby Amerika obnovila nezávislost justice jako jednoho z pilířů americké demokracie. Ten samý argument se Biden pokusil uplatnit i letos předtím, než z prezidentského klání odstoupil a kandidaturu „předal“ Kamale Harrisové.

Drogová závislost Huntera Bidena a jeho zdlouhavý a často neúspěšný boj s návykovými látkami na jeho otce Joea těžce doléhaly. Ten se občas neubránil emotivní obraně svého syna. Sám Hunter o své drogové závislosti napsal ve svých pamětech s titulem „Beautiful Things“, které vyšly v roce 2021. Podle svých slov drogám propadl, protože se nedokázal vyrovnat s předčasnou smrtí bratra Beaua.

„Jakkoli může být situace Huntera Bidena sympatická, milost od Joea Bidena je stále zneužitím pravomoci udělit milost,“ řekl pro stanici CNN Jeffrey Crouch, přední odborník na milosti, který vyučuje na Americké univerzitě. „Prezidenti by neměli využívat milosti k tomu, aby pomohli svým přátelům, rodině a spojencům a podpořili tak svůj osobní zájem.“

Clinton, Kushner a další

Američtí prezidenti ale přesně takové milosti udělují, a to třeba i v poslední den svého úřadování. I když se dosud nestalo, že by některý z nich omilostnil syna, i Bidenovi předchůdci nabídli shovívavost členům svých rodin.

Bill Clinton například omilostnil svého mladšího nevlastního bratra Rogera Clintona, který byl usvědčen z obchodování s kokainem. Donald Trump zase zbavil viny Charlese Kushnera, otce svého zetě Jareda. Charles se dopustil daňových úniků, nelegálních volebních příspěvků a zastrašování svědků.

Oba tito muži si ale v okamžiku milostí již dávno své tresty odseděli ve vězení. Milosti tak nabyly rázu odpuštění a ospravedlnění.

Charlesi Kushnerovi kriminální záznam přitom jeho pověst ani kariéru, zdá se, nijak nepoškodil. Donald Trump ho totiž před pár dny nominoval na post amerického velvyslance ve Francii.

V případě samotného Trumpa přitom může dojít na další přepisování historie. Nastupující prezident totiž může omilostnit sám sebe, aby se vyhnul případnému odsouzení za dvě federální kauzy, které zvláštní poradce ministerstva spravedlnosti Jack Smith právě „uložil k ledu“ vzhledem k tomu, že by úřadující prezident podle zásad ministerstva spravedlnosti neměl být vyšetřován a souzen.

Smith Trumpa obvinil z kriminálního jednání během nepokojů ze 6. ledna a z nezákonného nakládání s vysoce tajnými materiály, které si Trump z Bílého domu nechal převést do svého soukromého floridského sídla Mar-a-Lago.

Doporučované