Článek
Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer v Kongresu vystoupil s projevem o stavu unie. Hlavní poselství pronesl zejména ve vztahu k válce v Izraeli. Řekl, že bez ustání pracuje na dojednání šestitýdenního příměří v Pásmu Gazy, které by zastavilo „srdcervoucí“ utrpení Palestinců. Také sdělil, že nařizuje americké armádě misi s cílem vybudovat dočasné přístavní molo u břehů Gazy pro doručování humanitární pomoci.
Takový projekt by podle něj umožnil masivní posílení dodávek pomoci do bojové zóny. Prezident USA také vyzval Izrael, aby „udělal svůj díl“ práce a umožnil větší přísun jídla a dalšího materiálu na palestinské území.
„Usilovně pracuji na dosažení okamžitého příměří trvajícího nejméně šest týdnů, které by umožnilo propuštění izraelských rukojmích držených v Pásmu Gazy,“ uvedl Biden. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina ze zhruba 250 lidí, které loni na začátku října odvlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenci z izraelského území.
Vedle toho americký prezident hovořil i o druhém významném konfliktu, který hýbe světovou politikou. „Ukrajina může zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina, když dostane zbraně, které potřebuje, ale bez americké podpory bude ohrožena celá Evropa,“ prohlásil a apeloval na další pomoc napadené zemi. Balík aktuálně blokuje republikánské vedení v americké Sněmovně reprezentantů.
Dále se projev věnoval ekonomice, kterou prý Spojeným státům v tuto chvíli závidí celý svět. Po předchozím kabinetu Donalda Trumpa prý zdědil naopak ekonomiku, která byla na pokraji. Od bývalého prezidenta, proti němuž bude s největší pravděpodobností stát i v letošních volbách, se ostatně distancoval během projevu častěji. Jeho jméno ovšem nepoužíval a hovořil o něm jako o „mém předchůdci“.
Demokratický politik zdůraznil, že chce řešit problémy na americko-mexické hranici, nebude však démonizovat imigranty, kteří k ní míří ve statisících ročně. Imigrace při tom bude zřejmě ústředním tématem kampaně v době, kdy se dlouhodobě přetížený americký imigrační systém nezvládá vypořádávat s náporem lidí prchajících před chudobou a násilím zejména z Latinské Ameriky.