Hlavní obsah

„Bez Palestiny mír nebude.“ Tři evropské země oficiálně uznají palestinský stát

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Demonstrace na podporu Palestinců se průběžně konají po celém světě včetně Prahy. Ilustrační fotografie.

„Dnešní rozhodnutí je vzkazem Palestincům a světu, že terorismus se vyplatí,“ komentoval rozhodnutí Norska, Irska a Španělska izraelský ministr zahraničí. Země se rozhodly uznat Palestinu jako stát.

Článek

Norsko, Irsko a Španělsko formálně uznají Palestinu jako stát, oznámili ve středu podle agentury Reuters premiéři těchto tří evropských zemí. Bez uznání palestinského státu nemůže nastat mír na Blízkém východě, zdůraznil norský premiér Jonas Gahr Störe a dodal, že uznání vstoupí v platnost 28. května. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac dnes nařídil izraelským velvyslancům v Irsku a Norsku, aby se okamžitě vrátili do Izraele.

„Nemůže být mír na Blízkém východě, pokud tu nebude uznání,“ cituje Reuters norského premiéra, jehož země je horlivým podporovatelem takzvaného dvoustátního řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Störe zároveň zdůraznil, že palestinské hnutí Hamás a další radikální skupiny nejsou podporovateli dvoustátního řešení.

„Irsko, Norsko a Španělsko oznamují, že uznáváme stát Palestinu,“ potvrdil ve středu na tiskové konferenci irský premiér Simon Harris zjevně koordinovaný krok a dodal, že očekává připojení dalších zemí v následujících týdnech. „Každý z nás nyní podnikne příslušné kroky na národní úrovni, nezbytné k nabytí účinnosti tohoto rozhodnutí,“ uvedl Harris.

Projev španělského premiéra Pedra Sáncheze sklidil potlesk, píše BBC. „Palestinu uznáme z mnoha důvodů a můžeme to shrnout do tří slov – mír, spravedlnost a důslednost,“ říká. „Musíme zajistit, aby bylo respektováno řešení dvou států, a musí existovat vzájemné záruky bezpečnosti. Je nezbytné, aby obě strany jednaly o míru, a právě z tohoto důvodu Palestinu uznáváme.“

„Dnešní rozhodnutí je vzkazem Palestincům a světu, že terorismus se vyplatí. Poté, co teroristická organizace Hamás provedla největší masakr Židů od dob holokaustu, poté, co se dopustila ohavných sexuálních zločinů, jichž byl svědkem celý svět, se tyto země rozhodly odměnit Hamás a Írán uznáním palestinského státu,“ reagoval izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Je to genocida?

V souvislosti se situací civilistů v Pásmu Gazy již dlouhodobě z úst vysoce postavených představitelů některých zemí nebo organizací padají na hlavu Izraele obvinění z genocidy. Je to namístě?

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Turk před časem pro Seznam Zprávy uvedl, že „OSN není v pozici, kdy by to posuzovala“. „Je to velmi komplexní věc… Případy jsou individuální a musí to rozhodnout soud… Dá se říci, že dochází k vážným porušením mezinárodního humanitárního práva. Ovšem zatím nedokážeme přesně ukázat, kdo nese odpovědnost. Z toho, co se děje civilistům, ale mám obavy,“ řekl. Celý rozhovor si přečtěte zde.

Izrael - kvůli obvinění z genocidy - u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) zažalovala Jižní Afrika. Tématu jsme se věnovali v článku zde. ICJ na konci ledna vyzval Izrael, aby okamžitě zabránil svým vojákům zabíjet palestinské civilisty a způsobovat jim vážnou fyzickou a mentální újmu.

Vyšetřování možného genocidního jednání ze strany Izraele nicméně podle právničky a expertky na mezinárodní právo Petry Ditrichové potrvá dlouho. „Genocida je považována za ‚zločin všech zločinů‘. K tomu, aby byl stát uznán za její spáchání, musel by ICJ prokázat, že došlo k naplnění definice požadované Úmluvou,“ uvedla v rozhovoru pro SZ.

Ke středečnímu kroku tří zemí se vyjádřil i český premiér Petr Fiala. „Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.

Podle agentury AFP uznává palestinský stát 142 zemí OSN plus dva nečlenské státy Vatikán a Saharská arabská demokratická republika.

Doporučované