Článek
Podle FBI se střelba vyšetřuje jako zločin z nenávisti a rasově motivovaný násilný extremismus. Guvernérka státu New York Kathy Hochulová střelbu označila za teroristický čin.
Střelec, který svůj čin vysílal živě na internetu, zřejmě neměl spolupachatele. Ze 13 lidí zasažených střelbou bylo 11 tmavé pleti a dva bílé pleti, napsala s odvoláním na americké úřady agentura Reuters. „Tato osoba sem dorazila za účelem vzít co nejvíce černošských životů,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci starosta Buffala Byron Brown.
Muž ozbrojený puškou podle agentury AP střílel v prodejně řetězce Tops Friendly Market. Supermarket se nachází ve čtvrti, kde převážně žijí lidé s tmavou barvou pleti. Čtvrť leží asi pět kilometrů severně od centra města.
„Pro naši komunitu je to den velké bolesti,“ uvedl Brown. „Mnozí z nás tento supermarket mnohokrát navštívili,“ upozornil. „Nesmíme dopustit, aby tento nenávistný člověk rozdělil naši komunitu, nebo naši zemi,“ dodal.
Střelec měl na sobě oblečení vojenského stylu, helmu a neprůstřelnou vestu. „Měl taktické vybavení,“ uvedl policejní komisař Joseph Gramaglia na tiskové konferenci. „Měl kameru, přes kterou živě vysílal, co dělá,“ dodal.
Útočník podle něj nejprve zasáhl čtyři lidi před obchodem. Uvnitř obchodu na útočníka několikrát vystřelil pracovník ostrahy, střely však zachytila neprůstřelná vesta. Útočník pak pracovníka ostrahy zabil. Kromě pracovníka ostrahy nepřežilo střelbu devět zákazníků supermarketu. Tři zaměstnanci obchodu utrpěli zranění.
Gramaglia rovněž uvedl, že policie se po vstupu do obchodu s útočníkem střetla ve vestibulu. „Podezřelý v tu chvíli přiložil zbraň ke svém krku,“ dodal. Policisté pak podle něj útočníka přiměli, aby zbraň odložil a vzdal se.
„Stál tam s puškou u brady. Nechápali jsme, co se děje, a proč má ten kluk u obličeje zbraň,“ řekl jeden ze svědků. „Poté si strhl přilbu, pustil zbraň a policie proti němu zasáhla,“ dodal.
Agenti FBI již vyslechli Gendronovy rodiče a provedli několik domovních prohlídek. Rodiče střelce s vyšetřovateli spolupracují. Policie rovněž prověřuje pravost rozsáhlého manifestu, který nejspíš Gendron napsal a zveřejnil na internetu.
V manifestu se mimo jiné píše o tom, že Spojené státy by měly patřit jen bělochům. Zatím není úplně jasné, proč střelec cestoval ze svého domova v Conklinu 320 kilometrů až do Buffala. Nejspíš to ale bylo právě kvůli tomu, že si dané místo důkladně demograficky prozkoumal.
Podle agentury AP, která citovala nejmenovaného úředníka, byl Gendron v hledáčku úřadů již loni v červnu v souvislosti s tím, že vyhrožoval střelbou na střední škole. Kvůli tomu ho následně poslali dokonce na vyšetření psychického stavu.
Policie tvrdí, že na internetu našla dokumenty a příspěvky na diskuzních fórech, které prokazují mladíkovu radikalizaci. Podle deníku The Washington Post se v těchto dokumentech nazývá bílým suprematistou, fašistou a antisemitou.
V příspěvcích mimo jiné vyzdvihoval Brentona Tarranta, který byl odsouzen na útok na mešitu na Novém Zélandu, kde zemřelo 51 lidí, či Dylanna Roofa, který v roce 2015 zabil devět lidí v kostele, kam chodili převážně černošští věřící.