Článek
Italský spisovatel Roberto Saviano stanul v úterý před soudem. A to kvůli tomu, že v roce 2020 označil nynější italskou premiérku Giorgiu Meloniovou za „bastardku“.
Savianovi, který je proslulý především díky svému mezinárodnímu bestselleru Gomora o italském podsvětí a mafii, hrozí podle webu The Local Italy až tři roky vězení. Pravděpodobnější ale je pokuta ve výši nejméně 500 eur (zhruba 12 tisíc korun) nebo podmíněný trest, zdůraznila agentura Reuters.
Meloniová, jejíž strana Bratři Itálie byla tehdy v opozici, si toto nehezké označení vysloužila komentářem, že lodě nevládních organizací, které se pokoušely zachránit uprchlíky, by měly být potopeny.
Saviano reagoval emotivně. V politickém televizním pořadu Piazzapulita upozornil na tehdejší tragédii, kdy po ztroskotání lodi s běženci v centrálním Středomoří utonulo i šestiměsíční dítě z africké Guineje. „Chci jen říct Meloniové a Salvinimu: vy bastardi! Jak jste mohli?“ pronesl spisovatel.
Viditelně dojatý Saviano svým výrokem kritizoval tedy i vůdce krajně pravicové Ligy severu a nynějšího koaličního partnera Meloniové Mattea Salviniho, který se k migrantům staví podobně kriticky jako nová italská premiérka.
Giorgia Meloniová
Počínání Meloniové je a nepochybně i dál bude bedlivě sledováno, protože její strana má neofašistické kořeny a kvůli některým názorům bývá řazena ke krajní pravici.
Giorgia Meloniová slibuje hájit národní zájmy a zároveň – v tradičně poměrně proruské Itálii – pokračující podporu Kyjevu.
Salvini tehdy jako ministr vnitra zavedl nařízení, podle něhož úřady záchranným lodím nevládních organizací, které přivážejí migranty do Itálie, mohou ukládat pokuty až do výše 50 tisíc eur.
Výrok spisovatele nezůstal nepovšimnut. „Je mi zle z toho, že jsem svědkem tohoto nechutného Savianova jednání,“ reagovala Meloniová. „Je normální, že tento sériový nenávistník smí hanobit lidi, kteří nejsou přítomni? Už jsem požádala své právníky, aby proti němu podnikli kroky.“
Tyto kroky vyústily v soud. Líčení bylo po krátkém úvodním slyšení odročeno na 12. prosince. Třiačtyřicetiletý Saviano řekl agentuře AFP, že soudní proces byl „nerovnou konfrontací, rozhodně groteskní“.
„Za co bych se měl omlouvat? Za to, že jsem splnil svou povinnost kritizovat moc, jak by to měli dělat všichni intelektuálové?“ dodal pro agenturu Reuters.
„Pokud budu odsouzen, nikdy nebudu litovat, že jsem tehdy ztratil klid,“ řekl v dřívějším rozhovoru pro The Guardian Saviano, jenž zacházení s migranty v Itálii kritizuje dlouhodobě.
Spisovatel, který je od vydání knihy Gomora pod neustálou policejní ochranou kvůli výhrůžkám neapolské mafie, také na twitteru napsal, že jde o taktiku, podle níž chce italská vláda „zastrašit jednoho a tím zastrašit sto dalších“.
„Pro novináře bude ještě obtížnější informovat o tom, co se děje, pokud budou jejich slova stavěna před soud,“ řekl Saviano.
Saviano není sám. Stojíme při něm a budeme pokračovat v kampani, dokud nebudou stažena všechna obvinění z trestného činu pomluvy a dokud nebude jednou provždy zachováno jeho právo pokojně vyjadřovat své názory.
Savianovi vyjádřila podporu řada spisovatelských a literárních sdružení. Organizace PEN International, která hájí svobodu slova, zaslala Meloniové minulý týden otevřený dopis, v němž ji vyzvala, aby od případu upustila.
Prezident PEN International Burhan Sönmez pak Meloniovou konkrétně vyzval, aby stáhla všechna obvinění z trestného činu pomluvy proti Savianovi a dodržovala národní i mezinárodní závazky Itálie v oblasti svobody projevu.
Ringrazio i media stranieri che danno attenzione a ciò che accade in Italia. Un governo liberticida che porta a processo chi critica. Un primo ministro contro uno scrittore, come se avessero uguale peso. Intimidire me per intimidire chiunque critichi l’operato di questo governo. pic.twitter.com/iKYrqv6cxz
— Roberto Saviano (@robertosaviano) November 14, 2022
„Trestní žaloby pro pomluvu oběti vyčerpávají. Okrádají je o čas, o peníze, o životní energii,“ napsal Sönmez. „A co je nejdůležitější, jsou trestné a mohou vést k autocenzuře a odrazovat od investigativní žurnalistiky, která je pro zdravou a fungující demokracii tak nezbytná. Představují hrozbu pro svobodu projevu, která je zakotvena v italských vnitrostátních a mezinárodních závazcích v oblasti lidských práv.“
A dále: „Saviano není sám. Stojíme při něm a budeme pokračovat v kampani, dokud nebudou stažena všechna obvinění z trestného činu pomluvy a dokud nebude jednou provždy zachováno jeho právo pokojně vyjadřovat své názory,“ dodal Sönmez.
Kontext
Loď s 230 migranty, kterou odmítla přijmout Itálie, zakotvila ve francouzském přístavu Toulon. Je to jen výjimečně, zdůraznil směrem k sousední Itálii ministr vnitra Gérald Darmanin.
Úterní slyšení přišlo poté, co Meloniová přijala kontroverzní protiimigrační plán, podle něhož budou italské úřady zakazovat vstup do země dospělým žadatelům o azyl mužského pohlaví zachráněným v centrálním Středomoří, o nichž italské úřady usoudí, že nepotřebují mezinárodní ochranu.
Italské úřady tak v posledních týdnech odmítly přijmout loď Ocean Viking nevládní organizace SOS Méditerranée, která převážela 234 migrantů, včetně 40 dětí. Z lodi Humanity 1, jež zakotvila v sicilské Kalábrii, sice úřady povolily vystoupit 144 uprchlíkům, dalších 35 uprchlíků však muselo zůstat na palubě.
Itálie se v roce 2022 umístila na 58. místě Světového indexu svobody tisku, který zveřejňuje organizace Reportéři bez hranic, což je nejnižší úroveň v západní Evropě.
Úterní soudní proces není jediným, který Savianovi kvůli pomluvám hrozí. V roce 2018 ho žaloval Salvini poté, co jej Saviano nazval „Il Ministro della Malavita“, tedy ministrem zločineckého podsvětí. Tento proces má být zahájen v únoru.