Článek
Barmská vojenská vláda popravila čtyři muže odsouzené k trestu smrti, včetně dvou prodemokratických aktivistů, které dříve obvinila na základě protiteroristického zákona. S odvoláním na státní média o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Jedná se o první popravu v této jihovýchodní asijské zemi za několik desítek let.
Mezi popravenými muži byl dlouholetý prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou „Kou Jimmy“, nebo bývalý poslanec Pchjo Zeja Tho z Národní ligy pro demokracii (NLD) svržené barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.
O dalších dvou popravených mužích se mírně rozcházejí informace. Agentura Reuters hovořila o čtyřech popravených prodemokratických aktivistech odsouzených na základě protiteroristického zákona. Podle agentury AFP byli ale další dva muži odsouzeni k trestu smrti za vraždu ženy, kterou podle obžaloby podezírali, že vyzrazuje informace armádě.
Všichni čtyři byli obviněni z „udělování pokynů, připravování opatření a páchání spiknutí za účelem brutálních a nelidských teroristických činů“, uvedla tamní státní média podle britské BBC.
„(Jsme) nesmírně zarmouceni. (…) Co nejdůrazněji odsuzujeme krutost junty, pokud je to pravda. Světové společenství musí jejich krutost potrestat,“ sdělil mluvčí barmské exilové vlády v reakci na zprávy o popravách.
Kambodžský autoritářský premiér Hun Sen v červnu vyzval dopisem vůdce junty Min Aun Hlaina, aby popravy neprováděl. Kambodža v současné době stojí v čele Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), dopis proto podle Reuters vyjádřil hluboké znepokojení i dalších okolních zemí.
Vojenská junta převzala moc v Barmě v únoru 2021 po převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou držitelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij a její NLD.
Vedení armády odůvodnilo převrat tím, že volby byly zmanipulované; to ale nezávislí volební pozorovatelé nepotvrdili. Puč vyvolal rozsáhlé protesty. Podle odhadů lidskoprávních skupin přitom policisté a vojáci zabili bezmála 2 tisíce civilistů, uvedla agentura AP.
Barmská vojenská vláda v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů bojujících proti vojenskému převratu.
Podle Svazu politických vězňů od loňského února barmské soudy vynesly trest smrti nejméně nad 114 osobami obžalovanými z politických přečinů včetně dvou dětí. Poslední popravy byly vykonány na konci 80. let.