Článek
Záběry, na nichž Barceloňané z vodních pistolek „střílejí“ na turisty usazené na zahrádkách místních restaurací, loni v červenci obletěly celý svět.
Obyvatelé nejnavštěvovanějšího města ve Španělsku tehdy sérií mohutných protestů dali jasně najevo svůj názor na davy turistů, které po celý rok korzují ulicemi a mění je k nepoznání.
Radnice v posledních roce zavedla řadu opatření, jimiž se snaží nápor návštěvníků mírnit. Vzrostla turistická daň, z online map zmizela autobusová linku, která byla kvůli návalu turistů mnohdy přeplněná, což bránilo v přepravě místním. Radikální plán navíc počítá s tím, že do roku 2028 ve městě skončí krátkodobé pronájmy pro turisty.
Pro situaci, kterou Barcelona v posledních letech zažívá, se vžil anglický termín „overtourism“, tedy ve volném překladu „předimenzovaný turismus“. S tím se pojí celá řada komplikací – tou vůbec nejpalčivější je návalem návštěvníků posílená bytová krize.
Brian Rosa, výzkumník Barcelona Lab fo Urban Environmental Justice and Sustanabillity, podotýká, že o španělském problému s overtourismem ví díky „incidentu se stříkacími pistolkami“ celý svět. „Je důležité ukázat, že hnutí se obvykle zaměřují na ‚turistizaci‘ - proces transformace měst za účelem přizpůsobení se cestovnímu ruchu – a nikoli na jednotlivé turisty,“ řekl Seznam Zprávám.
Overturismus trápí řadu míst
ANALÝZA. Přeplněné pláže, tlačenice v ulicích, vyšponované ceny bydlení. Oblíbené destinace sužují příznaky bezbřehého turismu a místní už se proti přívalům návštěvníků bouří. Mnoho z nich si nemůže dovolit ve vlastním městě žít.
„Obraz protestů proti turistům může jednoznačně omezit cestovní ruch,“ říká Josep Maria Raya z barcelonské Universitat Pompeu Fabra, který se tématu turismu a jeho dopadů na život ve městě věnuje. „Je ale příliš brzo určit, zda to bude mít skutečně nějaký efekt. Zatím tomu moc nenasvědčuje, jelikož rok 2024 byl rekordní, co se turismu týče,“ dodává.
Stanice CNN ovšem nyní upozornila, že tamní úřady začaly mít strach, že turisté se v zemi nebudou cítit vítáni a letos jich dorazí méně.
Bez turistů se Barcelona neobejde
Výrazné snížení cestovního ruchu by mělo pro Barcelonu zničující důsledky. Turismus generuje nezanedbatelnou část peněz, které přitečou do městské kasy a Barcelona je na něm, stejně jako řada dalších turisticky oblíbených destinací, do velké míry závislá.
Pětiapůlmilionovou Barcelonu ročně navštíví okolo 15 milionů turistů. Cestovní ruch představuje asi 14 % městské ekonomiky a vytváří 150 tisíc pracovních míst, upozornil šéf Turisme de Barcelona, městské rady pro podporu cestovního ruchu, Mateu Hernández.
„Image overtourismu v Barceloně nám dělá starosti,“ přiznal Hernández v lednu, když mluvil se zahraničními novináři. Upozornil, že existuje „dojem, že Barcelona nechce turisty“, a to se jeho úřad snaží měnit.
„Neustále spolupracujeme se všemi zúčastněnými stranami, abychom zajistili, že Barcelona zůstane otevřeným, přívětivým a udržitelným městem,“ uvedla kancelář v komentáři pro server Euronews. „Atmosféra ve městě je naprosto normální a my stále dostáváme zprávy o podpoře a zájmu od návštěvníků z celého světa.“
„Tohle je Barcelona“
Nespokojenost místních je ovšem hmatatelná. Zatím poslední protest proti krizi bydlení provázané s nadměrným turismem se v Barceloně uskutečnil v sobotu. Zmiňme, že ve městě má licenci ke krátkodobému pronájmu 10 tisíc bytů.
„Jako obyvatelé Barcelony máme pocit, že už to není naše město, ale jenom zábavní park,“ vysvětluje pro Seznam Zprávy pocity místních Marc Guinjoan Cesena, který působí na Universitat Oberta de Catalunya a v katalánské metropoli dlouhodobě žije. Jak sám ale zdůrazňuje, na samém okraji, jelikož život v centru je příliš nákladný.
„Můžete jít do všech typů etnických restaurací, koupit si mexický klobouk, tričko s potiskem býka, šaty na flamenco. To ale nemá nic společného s Barcelonou. Reprezentuje to pouze to, co s sebou přináší nízký cestovní ruch,“ dodává s tím, že město i celý region, který dlouhodobě usiluje o nezávislost na zbytku Španělska, přichází o svou svébytnou identitu.
Turisme de Barcelona si to uvědomuje a dlouholetou strategii města – přilákat, co největší množství turistů – se snaží měnit. Loni v červenci například předělala slogan z „Navštivte Barcelonu“ na „Tohle je Barcelona“ ve snaze akcentovat svébytnou identitu města. Vzkázala, že jim nejde o kvantitu, ale kvalitu.
Podle Ceseny se nyní úřady snaží lákat zejména bohatší turisty, Barcelona je ale podle něj už nyní tak drahá, že si ji nikdo jiný stejně nemůže dovolit navštívit.
„Strategií barcelonské radnice je omezit cestovní ruch, který je chápán jako rušivý – je soustředěný do centra, generuje více rušivých vlivů na okolí, snižuje dostupnost bydlení a je pro město méně lukrativní. A zachovat nebo zvýšit ostatní druhy turismu,“ doplňuje Raya.
„Rušivý“ turismus podle něj úřady spojují zejména s krátkodobými turistickými pronájmy, a proto se je snaží výrazně omezit.
Provozovatelé těchto ubytovacích zařízení sdružení pod Barcelonskou asociací turistických apartmánů (APARTUR) se ovšem proti rozhodnutí bouří. Podle nich ubytování typu Airbnb tvoří pouze zlomek bytů ve městě a jejich omezení není řešením bytové krize. Varují navíc, že zrušení licencí by mohlo vést k nárůstu nelegálních praktik a připravit město o 40 % cestovního ruchu.
Z průzkumu, který před pár měsíci nechala provést katalánská regionální vláda, vyplývá, že tři ze čtyř obyvatel Barcelony a okolí podporují zákonné omezení ubytovacích kapacit pro turisty. Většina si ale stále uvědomuje, že bez cestovního ruchu se město neobejde – celkem 73,4 % z nich hodnotí jeho dopad nadále pozitivně.
„Většina lidí si uvědomuje, že turismus je pro město z ekonomického hlediska důležitý a v podstatě se bez něj neobejde, odmítají ale, aby průmysl cestovního ruchu dále bobtnal s ohledem na jeho negativní dopady na město,“ uvedl v dřívějším rozhovoru pro Seznam Zprávy výzkumník a ředitel pro bydlení a městské části v Barcelonském výzkumném urbanistickém institutu Jaime Palomera.