Článek
Delegáti evropské politické strany Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) schválili na kongresu ve Stockholmu rezoluci namířenou proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Liberálové přestanou bývalého premiéra zvát na své akce kvůli tomu, že začátkem května vystoupil na akci národoveckých konzervativců, kterou v Budapešti hostil maďarský premiér Viktor Orbán.
Babišovu účast na konferenci pořádanou americkým konzervativním spolkem CPAC následně odsoudilo také předsednictvo evropské liberální strany.
„Vždy jsme byli a budeme pevnými zastánci a nejsilnějšími obhájci individuálních práv a svobod, právního státu a demokracie. Jako strana se proto snažíme jednat v souladu s těmito hodnotami a totéž očekáváme od našich členů,“ uvedlo předsednictvo ve zveřejněném prohlášení.
Vedení evropské strany se chce co nejrychleji s vedením ANO spojit a vyjasnit si s ním jeho „závazek k základním liberálním hodnotám a poslání strany ALDE“. Zjištění a návrh doporučení má poté dostat na stůl rada ALDE, což je hlavní výkonný orgán evropské strany.
Na dotaz Seznam Zpráv Andrej Babiš v neděli nereagoval. V pondělí šéf ČTK řekl, že kritika vzešla z iniciativy „absolutně bezvýznamné maďarské opoziční strany“. Věc podle svých slov bere jako útok prostřednictvím něj na maďarského premiéra Viktora Orbána.
Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová Babišovo vystoupení v Budapešti, kvůli kterému ALDE prověřování spustilo, hájí: „Těm lidem, kteří pro to zvedli ruku, bych doporučila, aby si ten projev poslechli. Očividně to totiž neudělali. Předpokládám, že by se pak pravděpodobně chytili za nos, protože v něm nic kontroverzního nebylo.“
Jak se ANO prohlásilo za konzervativní stranu
Špičky hnutí ANO začaly o obraně konzervativních hodnot více mluvit po porážce Andreje Babiše v prezidentských volbách.
Babiš na akci v Budapešti tvrdě kritizoval politiku Evropské unie. „Náš styl života je pod útokem Bruselu,“ prohlásil. Ve svém projevu mluvil také o tom, že Brusel je „odtržen od běžného života“ a „diktuje nám, jak máme žít, co máme jíst“. Green Deal pak označil za „zelenou sebevraždu“.
ANO se k liberalismu otevřeně hlásilo zhruba před deseti lety, kdy zamířilo poprvé do vlády. Babiš však obvykle zdůrazňoval, že hnutí je otevřené všem. V uplynulých měsících začali někteří vedoucí politici ANO hovořit o příklonu ke „konzervativním hodnotám“. S tím zřejmě souvisela i Babišova účast na konferenci spolu s Orbánem nebo jeho sbližování s exprezidentem Václavem Klausem.
„Liberálové upřednostňují principy před politikou,“ komentovala rezoluci ALDE europoslankyně Sophie in 't Veldová z nizozemské strany D66. Babišova účast na budapešťské konferenci „neliberálů, homofobů a kleptokratů“ podle ní není v souladu s hodnotami „liberální rodiny“.
Hnutí ANO, které je podle počtu poslanců v Evropském parlamentu jedním z nejsilnějších členů ALDE, utrpělo na víkendovém sjezdu euroliberálů ještě jednu porážku. Poslanec ANO Jaroslav Bžoch skončil ve volbách místopředsedů eurostrany s velkým odstupem na posledním místě, když získal necelých 60 hlasů, zatímco každý z trojice úspěšných kandidátů dostal přes 300 hlasů.
ALDE sdružuje liberální strany, jako jsou například němečtí svobodní demokraté (FDP), britští Liberální demokraté, rakouská strana NEOS, nebo třeba Estonská reformní strana premiérky Kaji Kallasové. V Evropském parlamentu strana tvoří jádro politické skupiny Renew Europe.
Na kongresu ALDE ve Stockholmu vystoupila kromě jiných i eurokomisařka a bývalá první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.
AKTUALIZACE: Doplnili jsme vyjádření Andreje Babiše.