Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Letadlo Azerbaijan Airlines (AZAL), které ve středu havarovalo v Kazachstánu, poškodila nad ruským územím střelba ze země. Uvedl to podle agentury Reuters ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev.
Baku podle hlavy státu zároveň věří, že letoun nebyl sestřelen záměrně, Alijev ovšem některé ruské činitele obvinil ze snahy skutečné příčiny tragédie ututlat. Kreml o den dříve uvedl, že se stroj pokoušel přistát v metropoli Čečenska Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů.
„Konečná verze bude známa po otevření černých skříněk. Prvotní verze vyšetřování jsou ale dostatečně podložené a založené na faktech,“ uvedl Alijev v ázerbájdžánské státní televizi AzTV podle agentury ČTK. Podle něj se stal letoun prakticky neovladatelný nejprve kvůli prostředkům elektronického boje. „To bylo první poškození letadla. Kromě toho byla v důsledku palby zahájené ze země těžce poškozena také ocasní část letadla,“ dodala hlava státu.
Ázerbájdžánský prezident dále uvedl, že „některé kruhy“ v Rusku se snažily skutečné příčiny pádu letadla ututlat. Je zbytečné podle něj například zvažovat verzi o srážce letounu s hejnem ptáků vzhledem k faktu, že trup letounu byl plný děr. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že letoun nebyl sestřelen úmyslně, napsala agentura Interfax. Zapotřebí ale je podle něj přiznat vinu a omluvit se. „Bohužel první tři dny jsme z Ruska neslyšeli nic jiného než klamné verze,“ uvedl Alijev.
Ruský prezident Vladimir Putin se Alijevovi v sobotu omluvil za to, co Kreml nazval tragickým incidentem, který se ve středu odehrál v ruském vzdušném prostoru. V hovoru mezi státníky podle kremelského prohlášení zaznělo, že letadlo se podle letového plánu opakovaně pokoušelo přistát na letišti v Grozném. V té době ale ruská protivzdušná obrana odrážela v regionu útoky ukrajinských dronů. Kreml neuvedl, zda Rusko letadlo sestřelilo, podotkla agentura Reuters.
V neděli si Putin s Alijevem telefonovali znovu, napsal server Meduza s odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Státníci podle něj znovu hovořili o havárii letadla ázerbájdžánských aerolinií, podrobnosti nicméně nesdělil.
Rusko používá elektronické rušení, aby zmátlo geolokační a komunikační systémy ukrajinských bezpilotních letounů, na které se zaměřují systémy protivzdušné obrany. Ukrajina se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi a součástí boje jsou i vzdušné útoky obou zemí na území nepřítele.
Ázerbájdžánské zdroje už dříve tvrdily, že letoun sestřelila ruská armáda; zpráva zveřejněná Kremlem se o tom nezmiňuje a uvádí, že okolnosti incidentu se vyšetřují. Letadlo Azerbaijan Airlines, které mířilo z Baku do jihoruského Čečenska, se zřítilo v Kazachstánu nedaleko města Aktau. O život přišlo 38 lidí, dalších 29 osob pád stroje s různými zraněními přežilo. K rychlému a nezávislému vyšetření incidentu mimo jiné vyzvaly Evropská unie a ukrajinský prezident.
Podle agentury Reuters pilotům v Ázerbájdžánu přičítají kredit za to, že se jim podařilo s letounem dostat na zem způsobem, který umožnil přežít alespoň třem desítkám lidí. Samotní piloti zahynuli. Ceremonie na významném pohřebišti v Baku se zúčastnil i Alijev, dodává Reuters.
Sama společnost Azerbaijan Airlines prohlásila, že za nehodou stojí „fyzické a technické zásahy z venku“. Aerolinky v příspěvku na sociálních sítích uvedly, že v reakci na pád letadla z bezpečnostních důvodů pozastavují lety do sedmi ruských měst.