Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ve čtvrtek Ázerbájdžán držel den smutku za oběti havárie letadla Azerbaijan Airlines, které havarovalo v Kazachstánu, píše CNN. Zemřelo 38 lidí a 29, včetně dvou dětí, přežilo. Mezi přeživšími bylo i 12 Ázerbájdžánců, z nichž pět je ve vážném, ale stabilizovaném stavu.
Letoun Embraer 190 směřoval z ázerbájdžánského Baku do Grozného v Čečensku, ale kvůli husté mlze v destinaci byl přesměrován. Zamířil přes Kaspické moře a pokusil se přistát v kazachstánském Aktau, asi 450 km východně od původní trasy. Letoun přistál přibližně tři kilometry od přistávací dráhy, kde explodoval a začal hořet.
První zprávy z ruských státních médií uváděly, že havárii způsobila srážka s hejnem ptáků. Podobné stanovisko zaujala i ruská Federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviatsia a Azerbaijan Airlines. Nicméně experti i někteří svědci tuto teorii zpochybnili. Jeden z přeživších pasažérů sdělil, že po dvou neúspěšných pokusech o přistání v Grozném došlo při třetím pokusu k explozi a část pláště letounu se odtrhla.
Videozáznamy ukazují díry na trupu letadla, které připomínají poškození šrapnely. Letecký analytik Richard Aboulafia upozornil, že srážka s ptáky obvykle vede k nouzovému přistání, nikoliv k odklonění letounu o stovky kilometrů a následné destrukci.
Další odborník, Justin Crump, uvedl, že poškození na letadle odpovídá zásahu šrapnely z ruského protileteckého systému, konkrétně systému Pantsir-S. Podobně ázerbájdžánská státní televize AnewZ ve čtvrtek oznámila, že předběžné vyšetřování naznačuje, že letoun byl zasažen střepinami protiletecké rakety.
Katastrofa se odehrála na pozadí zvýšeného napětí v regionu. Na Čečensko, kam měl letoun původně dorazit, nedávno útočily ukrajinské drony. Ruské úřady v sousední Ingušské republice oznámily, že jejich území bylo také cílem útoku poprvé od začátku války na Ukrajině. Útoky vedly k uzavření letišť v oblasti, což mohlo ovlivnit letovou trasu havarovaného letounu.
Ukrajinská strana prostřednictvím Andrije Kovalenka, šéfa Centra pro boj s dezinformacemi, tvrdí, že za havárií stojí ruský protiletecký systém. Zároveň spekuluje, že ruské úřady se budou snažit tuto verzi zakrýt, aby se vyhnuly mezinárodním důsledkům.
Vznikla komise složená z odborníků z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a Ruska k vyšetření příčin havárie. Kazachstánský místopředseda vlády Kanat Bozumbajev uvedl, že je příliš brzy na jakékoli závěry. Rusko prostřednictvím mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova varovalo před spekulacemi a zdůraznilo, že je třeba počkat na výsledky vyšetřování, uvedla BBC.
Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev označil nehodu za velkou tragédii a vyjádřil soustrast rodinám obětí. Letoun byl naposledy kompletně servisován v říjnu a neměl žádné technické problémy.