Hlavní obsah

Azerbaijan Airlines: Havárii našeho letadla způsobil vnější zásah

Foto: Pixabay.com

Ilustrační fotografie.

aktualizováno •

Aerolinky uvedly, že za pádem letounu stály „fyzické a technické zásahy z venku“, více podrobností však nezveřejnily. Podle leteckých expertů havárii způsobil šrapnel z rakety ruské protivzdušné obrany.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Společnost Azerbaijan Airlines, jejíž letadlo havarovalo 25. prosince, tvrdí, že za nehodou stojí „fyzické a technické zásahy z venku“. Informaci přinesla BBC a později ji potvrdil i ázerbajdžánský ministr dopravy.

Podle něho slyšeli všichni přeživší rány a zvuky výbuchu. Momentálně se vyšetřuje, jaký druh zbraně, respektive rakety, letoun zasáhl.

Ázerbájdžán dal také najevo, že nyní očekává omluvu ze strany Ruska nebo alespoň to, že země za nehodu převezme zodpovědnost. Před čtyřmi lety byl v Náhorním Karabachu sestřelen vrtulník ruského letectva, Baku se tehdy Rusku omluvilo a nabídlo odškodné. „Ázerbájdžánská strana nyní očekává, že se Rusko zachová stejně,“ uvedl politický komentátor Farhad Mammadov.

Aerolinky neuvedly žádné podrobnosti, kdo by za vnějším zásahem mohl stát. Letečtí experti a ázerbájdžánská média se však domnívají, že za havárii může výbuch rakety ruské protivzdušné obrany, jejíž šrapnel letadlo poškodil. „To, co poškodilo hydraulický systém letadla, byly úlomky rakety,“ uvedl pro ázerbájdžánská média pilot a veterán Tahir Agaguliev.

Letuška Zulfuqar Asadovová, která spolu s 29 dalšími lidmi havárii přežila, uvedla, že letoun „zasáhlo něco z venku“. „Náraz vyvolal paniku, snažili jsme se cestující uklidnit. V tu chvíli došlo k dalšímu nárazu, při němž jsem si zranila ruku,“ popsala.

Azerbaijan Airlines v příspěvku na sociálních sítích uvedly, že v reakci na pád letadla z bezpečnostních důvodů pozastavují lety do sedmi ruských měst. Aerolinky již dříve zastavily lety do Grozného a Machačkaly v sousedním Dagestánu, nově přestanou létat také do Soči, Volgogradu, Ufy, Samary a Mineralnych Vod. Všechny lety do Moskvy pozastavila také izraelská letecká společnost El Al.

Kreml ve čtvrtek varoval před „šířením hypotéz“ o tom, co za havárií mohlo stát. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že se „musí počkat, až bude vyšetřování ukončeno“. Podobné stanovisko zaujal i ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. „Existují různé teorie, ale myslím, že je předčasné o nich hovořit. Záležitost musí být důkladně vyšetřena,“ uvedl.

Rusové také nyní přišli s možností, že za nehodou je špatné počasí. Tisková agentura TASS citovala ruský letecký úřad Rosaviacija, který připomněl, že na letišti v Grozném, kam ve středu mířilo ázerbájdžánské letadlo, byla hustá mlha a pilot se pokusil přistát dvakrát.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k důkladnému vyšetření tragédie ázerbájdžánského letadla. Připomněl případ letu MH17, který v roce 2014 sestřelila ruská raketa.

Šéf ruského úřadu pro civilní letectví Dmitrij Jadrov uvedl, že situace v čečenské metropoli je „velmi komplikovaná“ a že byl zaveden protokol o uzavřeném nebi. „Ukrajinské bojové drony podnikaly teroristické útoky na civilní infrastrukturu v městech Groznyj a Vladikavkaz,“ řekl.

Letadlo Embraer 190 se zřítilo ve středu poblíž kazašského města Aktau na cestě z Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, do Grozného, hlavního města ruského Čečenska. Podle společnosti Azerbaijan Airlines se pokusilo nouzově přistát necelé dva kilometry od Aktau, ale místo toho v plamenech narazilo do země.

Ázerbájdžán ve čtvrtek uspořádal den státního smutku za oběti havárie.

Doporučované