Hlavní obsah

Až po propuštění zjistil, že dcera žije. „Obří radost,“ říká neteř uneseného

Foto: IDF

Gadi Mozes po propuštění ze zajetí.

„Když vyšel ze zajetí, nejdřív se ptal, co jsme zasadili a jaká byla úroda. Svou práci miluje,“ vypráví neteř 80letého agronoma Gadiho Mozese, který strávil jako rukojmí Hamásu dlouhých 482 dní.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Jedna plíce v těle konečně dýchá a druhá to má stále velmi těžké. Protože těch 500 dní vám prostě utkví v hlavě a při poslechu svědectví mého strýce i ostatních unesených si uvědomíte, kolik věcí se během těch pěti set dní mohlo stát,“ líčí své pocity Izraelka Efrat Machikawaová. Její strýc Gadi Mozes vyšel ze zajetí Hamásu 30. ledna.

„Říká se, že terorismus je strašný a že jeho buňky musíme ve všech zemích vymýtit a nenechat je vyrůstat. Ve skutečnosti ale nevíme, co to vlastně znamená. Nemáme vůbec kapacitu na to, si představit, jak mohou být lidé krutí,“ pokračuje neteř muže, jenž strávil drtivou většinu zajetí zcela sám v malé místnosti o velikosti 2,5 m2. Až poslední dva měsíce k němu věznitelé umístili dva unesené thajské dělníky.

„Bylo to strašné. Během těch 482 dní nepřišla žádná známka lidskosti,“ hodnotí Efrat Machikawaová, zároveň ale přiznává, že strašné věci se nyní dějí i obyvatelům Pásma Gazy. „Nechci to ale nijak srovnávat,“ ujišťuje.

Gadi dle ní vyšel ze zajetí ve špatném zdravotním stavu, neuvěřitelně rychle se ale zotavuje. „Můj strýc říká, že možná proto, že jeho otec přežil holokaust, měl v DNA něco velmi silného a udělal to, co potřeboval, aby přežil. Když cítil příliš emocí, prostě je přerušil a nás odřízl od svého života. Když cítil, že se z toho zblázní, cvičil se v matematice,“ vypráví.

Hlavní starostí Gadiho po propuštění byla pole, o něž se staral. Proto se svých blízkých ptal, jak moc pršelo, co vysadili na polích a jaká byla úroda. Pole jsou k jeho radosti v pořádku.

Vůbec největší emoce ale zažil ve chvíli, kdy se v nemocnici potkal se svojí dcerou. Během zajetí si myslel, že při teroristickém útoku i s vnučkou zemřely. O život naopak přišla jeho partnerka Efrat Kacová, to už ale v zajetí věděl.

„Když zjistil, že jeho dcera i vnučka žijí, bylo to opravdové štěstí,“ vypráví dojatě Gadiho neteř. Nyní prý potřebuje lidi a neustále ho někdo navštěvuje. Od médií ho jeho rodina zatím drží stranou.

Izraelské servery po jeho propuštění citovaly výrok o tom, že až nastane mezi Izraelem a Palestinci mír, je Gadi připraven jet opět do Pásma Gazy učit tamní lidi zemědělství.

Není správné Gazany vyhnat

Nyní chce ale americký prezident Donald Trump ve spolupráci s izraelskou krajní pravicí obyvatele pásma Gazy ze svých domovů vyhnat.

„Víte, o Trumpovi se mi těžko hovoří. Jsem mu především strašně vděčná a milionkrát mu děkuji, protože on je tím důvodem, proč je Gadi zpátky,“ volí Efrat Machikawaová opatrně slova.

Pak ale přiznává, že plán vyhnat Palestince z Gazy se nelíbí ani jí. „Nápadu vyhnat lidi ze svých domovů nerozumím, možná se musí Trump něco více naučit o regionu. Tohle opravdu není správné udělat, a to ani nepřátelům,“ myslí si žena, jež dlouhá léta propagovala izraelskou kulturu v Japonsku.

Stejný názor mají dle Efrat Machikawaové i všichni další příbuzní rukojmích, s nimiž tvoří silnou komunitu. „Stále doufám, že je to jen taktika úspěšného byznysmena, který třeba uvažuje jinak než vy a já a snaží se vytvořit tlak na propuštění zbylých rukojmích. Možná to vypadá dobře na papíře, zbavit se nepřátel okolo sebe. Když se nad tím ale zamyslíte, jsou to… lidé,“ říká. A nevěří průzkumům, dle nichž Trumpův plán podporuje 69 procent izraelské populace.

Den před rozhovorem pro Seznam Zprávy vstávala Efrat Machikawaová v půl páté ráno, aby byla brzy v Tel Avivu a mohla se zúčastnit demonstrace před americkou ambasádou. Poté mluvila před Knesetem, aby odsoudila politiky, kteří hlasovali proti dohodě o propuštění rukojmích. „Oni zrazují pravidla státu Izrael, jsou to zrádci života. Ti, kteří hlasovali proti dohodě, by měli být z vlády vyhozeni. Jsou ostudou naší společnosti.“

Server The Times of Israel v této souvislosti informoval o znepokojení rodin rukojmích z toho, že stále neprobíhají rozhovory o druhé fázi příměří. V sobotu mají být sice propuštěni dalších rukojmí, šest zbývajících lidí ale završí jen první fázi dohody. A izraelská opozice i mnozí představitelé bezpečnostních složek jsou přesvědčeni, že druhou fázi, v níž by se měli dostat na svobodu všichni unesení, premiér Benjamin Netanjahu sabotuje.

„Neschopnost udržet rozhovory o druhé fázi představuje jasné a hmatatelné nebezpečí pro desítky živých unesených,“ píše se v prohlášení rodin, které vládě vzkazují, aby urychleně zahájila jednání.

Doporučované