Článek
Až 375 000 dětí na východě Konga v provincii Severní Kivu hrozí, že je milice rekrutují do bojů, cituje agentura AFP neziskovou organizaci Save The Children. V provincii kvůli bojům mezi povstaleckými skupinami a konžskou armádou nefunguje 17 procent škol.
„Uzavření škol neznamená jenom to, že děti přicházejí o vzdělání, také jsou kvůli tomu vystaveny většímu nebezpečí, že budou muset pracovat, bojovat v povstaleckých skupinách nebo že budou čelit jiné formě zneužívání,“ uvedl ředitel Save The Children Greg Ramm.
Boje na východě Konga trvají už bezmála 30 let, v oblasti působí řada místních i zahraničních ozbrojených skupin. Nejviditelnější z nich se stalo hnutí M23, které podle odborníků z OSN podporuje Rwanda.
Tato skupina je složena převážně z etnických Tutsiů, kteří se nedokázali začlenit do konžské armády, a proto vedli v roce 2012 neúspěšné povstání proti konžské vládě. Hnutí pak bylo deset let nečinné, až do svého obnovení v březnu 2022.
V posledních měsících se hnutí M23 daří vést úspěšnou ofenzivu v provinciích Severní a Jižní Kivu, kde dobylo v lednu a v únoru dvě velká strategická města Gomu a Bukavu.
Od ledna se proto rapidně snížila školní docházka v Severním Kivu, kde je do místních škol zapsáno podle neziskové organizace 1,3 milionu dětí.
„Situace je katastrofální. Děti přicházejí o své základní lidské právo, a tím je právo na vzdělání. Bude to mít strašné následky na jejich budoucnost a na další směřování země,“ uvedl Ramm.
Organizace Save The Children napočítala celkem 775 škol, které přestaly v Severním Kivu vyučovat. Mnohé z nich nyní slouží jako útočiště pro vysídlené rodiny, které uprchly před násilím.
Děti jsou navíc častým terčem sexuálních útoků. Dětský fond OSN (UNICEF) eviduje od konce ledna stovky znásilnění. Je pravděpodobné, že na tomto trestném činu se podílejí všechny strany zapojené do konfliktu.