Článek
Australské republikánské hnutí (ARM) spustilo kampaň „rozlučkového turné“ krále Karla III., který má Austrálii navštívit, napsal server BBC.
Cílem akce, která zahrnuje mimo jiné kolekci reklamních předmětů, je podle ARM rozpoutat diskuzi o roli britské koruny v Austrálii. Monarchisté mají kampaň za urážlivou.
Návštěva krále, která se uskuteční od 18. do 26. října, je v Austrálii první po více než deseti letech. Zároveň bude nejdelší cestou Karla III. od doby, kdy mu byla diagnostikována rakovina.
Kampaň ARM zobrazuje členy královské rodiny na satirických plakátech, tričkách a dalších předmětech jako stárnoucí rockové hvězdy a vyzývá Australany, aby „zamávali královské vládě na rozloučenou“.
„Očekáváme plně oddanou hlavu státu na plný úvazek, která bude věrná pouze nám – sjednocující symbol pro domov i zahraničí,“ uvedla v pondělním prohlášení spolupředsedkyně hnutí Esther Anatolitisová. „Je načase, aby Austrálie řekla: Díky, ale odtud si to převezmeme,“ dodala.
🎸 Let's rock and roll! We’re hosting a series of events where you can raise a glass and bid farewell to Monarchy. Join us for a free BBQ, drinks, discussion and more! Find the line up at https://t.co/5IbpCe4r6G#FarewellTourOz #AusRepublic pic.twitter.com/JD2fP5Uizy
— Australian Republic Movement (@AusRepublic) October 14, 2024
Organizace se odvolává na průzkum, který si nechala zpracovat a ze kterého vyplývá, že 92 procent Australanů podporuje republiku, případně je jí otevřeno. Odkazuje také na zjištění, že nejméně 40 procent dotázaných nevědělo, že hlavou státu je zahraniční monarcha.
Nezávislý průzkum veřejného mínění však ukazuje jiný obrázek – podle jednoho z nich si zhruba 35 procent lidí přeje, aby Austrálie zůstala konstituční monarchií.
Australská monarchistická liga (AML) označila průzkumy ARM za přehnané a zároveň kritizovala novou kampaň jako velmi neuctivou vzhledem ke královu probíhajícímu boji s rakovinou.
BBC poznamenává, že jediným způsobem, jak změnit australskou ústavu, jsou referenda, ale jejich neúspěšnost je 80procentní. Na otázku, zda by se Austrálie měla stát republikou, už obyvatelé v referendu odpovídali v roce 1999, bylo ale neúspěšné. Od té doby nicméně podpora veřejnosti pro toto směřování vzrostla.